?Miłość nie jedno ma imię? głosi stare polskie powiedzenie. Miłość do rodziców, do przyjaciół, żony lub męża, miłość duchowa bądź miłość fizyczna odgrywa ogromna rolę w życiu człowieka. Potrafi wynieść go na szczyt, obdarzyć pełnią szczęścia, ale może także rzucić w najgłębszą przepaść. Kochamy naszych rodziców już jako maleńkie dzieci, starsi kochają swoje dzieci, ofiarowując im wszystko. Młodzież kocha swoje rodzeństwo. Miłość bywa wierna, ale też niespełniona, szalona i platoniczna, radosna i pełna rozpaczy, za każdym razem inna. Chociaż daje nam tak wiele, to także czasem gubi i zaślepia. .Najwięcej emocji budzi jednak miłość do partnera lub partnerki. Przychodzi niespodziewanie, obezwładnia duszę i serce, daje pełnie szczęścia. Osoba zakochana emanuje radością, patrzy na świat przez zupełnie inny pryzmat, jest zdolna do szalonych zachowań. Jednak miłość nie zawsze bywa szczęśliwa. Często jest nieodwzajemniona bądź napotyka na trudne do przejścia przeszkody. Istnieją różne obrazy miłości. Chciałabym przybliżyć kilka takich obrazów, na podstawie powieści H.Sienkiewicza ?Quo Vadis?.
Pierwszym takim obrazem miłości jaki mi się nasunął na myśl, jest miłość Ligii i Marka Winicjusza. Można powiedzieć, że była to miłość od pierwszego wejrzenia, choć na początku nie była tak do końca ujawniona. Mimo to miłość Marka do dziewczyny rosła i obejmowała go coraz bardziej.Winicjusz bardzo kochał Ligię i z tego pożądania był w stanie zrobić dla niej wszystko. choć ona odrzucała początkowo jego miłość. Lecz nastał taki dzień, kiedy to i Ligia zrozumiała, że kocha Marka. Lecz z ich miłością nie było łatwo, iż musieli sie z nią kryć. Byli wytrwali w tej miłości, a zarazem odważni. Wiedzieli, że Neron nie pozwoli im być razem, że pochodzą z innych sfer, a co za tym idzie z innych religii. Winicjusza tak zaciekawiło chrześcijaństwo, że postanowił zmienić wiarę. Dzięki swojej ukochanej , poznał zasady i tajemnice nowej wiary, zmienił swój stosunek do ukochanej. Jego miłość, opierająca się do tej pory na porywach serca, pożądaniu, stała się głęboka i dojrzała, wiązała się z szacunkiem. Nigdy wcześniej nie kochał kobiety w taki sposób. Było to dla niego nowe doświadczenie.
Drugim obrazem miłości jaki chce przedstawić, to miłość chrześcijan do Boga. Chrześcijanie dla Boga byli w stanie zrobić wszystko. Wiedzieli, że on ich kocha , i że jeśli on chce aby oni zginęli to nie znaczy PS>to, że on ich karze za coś, bądź już ich nie kocha, tylko wiedzieli że Bóg ma dla nich lepsze życie, w niebie. Nawet ginąc, pokazywali tą miłość do Boga. Bóg nauczył, chrześcijanmiłości do bliźniego, braterstwa, wybaczania nawet największemu wrogowi. Chrześcijanie oprócz tego co wymienione zostało powyżej cechują sie również wytrwałością i odwagą. Nie wystraszyli się prześladowań. Wiedzieli ze Bóg czuwa nad nimi.
Kolejny obraz miłości to, miłość Petroniusza do Winicjusza. Petroniusz kochał swojego bratanka, chciał dla niego jak najlepiej, chciał aby Marek był szczęśliwy i dlatego pomagał mu w zdobywaniu Ligii. Winicjusz wiedział jak może zakończyć sie romans kochanków, gdyby sie dowiedział o nich neron, ale Petroniusz wiedział, że jest zaufanym patrycjuszem cezara i dlatego go podświadomie wykorzystywał do szczęścia swojego bratanka. Krył go, ze zmianą religii i z tym, że związał się z chrześcijanką.
Na koniec tej pracy chciałabym do wszystko odnieść do ?hymnu o miłości? św. Pawła. Święty Paweł w swoim hymnie napisał takie słowa:
?…Miłość cierpliwa jest,
łaskawa jest.
Miłość nie zazdrości,
nie szuka poklasku,
nie unosi się pychą;
nie dopuszcza się bezwstydu,
nie szuka swego,
nie unosi się gniewem,
nie pamięta złego;
nie cieszy się z niesprawiedliwości,
lecz współweseli się z prawdą.
Wszystko znosi,
wszystkiemu wierzy,
we wszystkim pokłada nadzieję,
wszystko przetrzyma.
Miłość nigdy nie ustaje…?
Są to piękne i jakże prawdziwe słowa. Wszystkie te obrazy, które przedstawiłam powyżej można przyrównać do tego fragmentu. Jest on takim podsumowaniem pojęcia miłości i tego jaka ona jest.
W świetle przytoczonych argumentów, można stwierdzić, że miłość jest pojęciem względnym i że ma bardzo dużo tych swoich ?obrazów?. Miłość jest najważniejsza w życiu człowieka. Jest ponad wszystko. Bez miłości człowiek jest nikim. Miłości nauczył nas Bóg. Miłość cechuje się wszystkim co dobre i czyste. Mogłabym co najmniej jeszcze kilka przytoczonych takich ?obrazów miłości? jakie zauważyłam w tej powieści. Ale myślę, że te trzy przykłady wystarczą
PS. w tej pracy jest trochę ode mnie, a trochę jest łączone z innych 😛