Mit o Demeter i Korze

Przedstawia przemienność pór roku. Perse-fona (Kora), córka Demeter, nie posłuchała matki, która zabraniała jej zrywania na łące narcyzów, ale uwiedziona urodą kwiatów, zerwała jeden i została porwana przez Hadesa do podziemi. Tam poślubiła go.
Kiedy ten na rozkaz Zeusa musiał zwrócić ją matce, Persefona przed odejściem zjadła kilka ziarenek jabłka granatu (pożywienia dla umar­łych), którymi Hades ją poczęstował, i te związały ją na zawsze z mę­żem.

Odtąd corocznie na trzy miesiące musi wracać do niego. Kiedy Perse­fona przybywa do matki, Demeter cieszy się i świat się zieleni, a gdy wraca do męża, Demeter rozpacza, odchodzi od pól i ogrodów i przyroda zamiera.
Do mitu tego nawiązuje St. Wyspiański w Nocy listopadowej oraz w Weselu (symbolika Chochoła).

Mity greckie wyjaśniają prawie wszystkie nurtujące człowieka ta­jemnice, jak stworzenie świata, zjawiska przyrody, pochodzenie bogów i ludzi, następstwo pór roku, a także śmierć.

Według mitów, człowiek po śmierci wędruje do podziemi – Hadesu, którego władcą jest Hades, brat Zeusa. Aby się tam dostać, trzeba było prze­prawić się przez rzekę Styks, przez którą przewoził na swej łodzi stary Charon. Ponieważ należało zapłacić mu za tę usługę, zmarłemu wkłada­no w usta lub rękę pieniążek.

Bram Hadesu strzegł straszny pies Cerber. Pilnował, aby nikt z umar­łych stamtąd nie wyszedł i nikt z żywych tam nie wszedł, ale udało się tam wejść Odysowi (z eposu Homera) i Eneaszowi (bohaterowi poematu Wergiliusza).