O Ignacym Krasickim mówi się że jest on Księciem poetów polskich. Napisał 22 satyry i mnóstwo bajek. Poruszają one tematy mu bliskie wiążące się z problemami tamtejszych czasów. Ale czy tylko tamtejszych?? Otóż nie. Utwory Krasickiego są niezwykle uniwersalne i ponadczasowe> Ukazują nie tylko wady tamtejszego świata, ale również i czasów nam współczesnych. Czy poeta mógł wiedzieć że jego utwory nadal będą tak trafne po ponad 200 latach od jego śmierci? Z pewnością, gdyż wiedział on że sam nic nie zmieni. W swoich utworach daje upust za to wszystkim niepokojom jakie go trapią. Próbuje zwrócić ludzką uwagę na problemy z jakim na co dzień się spotykamy.
Satyra pt. ?Pijaństwo? porusza jakże bliski nam Polakom temat. Jak sama nazwa wskazuje chodzi tu o narodowy problem Polaków ?alkoholizm. Autor przedstawia zarówno wady pijaństwa jaki i zalety trzeźwości. Jednak wymowa satyry jest pesymistyczna, gdyż człowiek ponarzekawszy na zgubne skutki zbyt częstego ?zaglądania do kieliszka? i tak w końcu odchodzi by się napić. W Polsce problem z alkoholizmem ma 4,5mln osób co daje ok. 11.5% społeczeństwa. Niemiłe są tez dla nas stereotypy typu Polak-pijak, czy Polak-złodziej. Jednak niestety w dużej mierze sami jesteśmy sobie temu winni.
W innej z satyr – ?świat zepsuty? Krasicki porównuje czasy mu współczesne z minionym latami. Utwór ten jest zbudowany na zasadzie kontrastu. Z jednej strony autor ukazuje wszystkie wartości jakimi kierowali się w życiu jego przodkowie, z drugiej zaś podkreśla że dawno się już one zdezaktualizowały. Przestały być w ?modzie? uczciwość honor, patriotyzm, bezinteresowność, prostota i religijność. Ich miejsce zajęły kłamstwo, podstęp, fałsz, obłuda, i rozpusta, które i nam SA dziś bardziej znane niż te, które być powinny. Wielu ludzi zapomina o tym co to jest ojczyzna, politycy walczą ze sobą o władzę, coraz bardziej szerzy się znieczulica na ludzkie cierpienie. Krasicki porównuje ojczyznę do tonącego statku. Statku z którego można uciec bądź zostać na nim i do końca walczyć o dobro narodu.
Również bajki poety poruszają problemy nam współczesne. Utwór ?Malarze? w doskonały sposób ukazuje ludzką obłudę. Bajka opowiada historię 2 malarzy, z których jeden żyje w ubóstwie pomimo tego że ma olbrzymi talent, gdyż przedstawia ludzi takich jakimi są ? z ich zaletami i wadami. Drugi zaś pomimo tego, że malować nie umie w ogóle jest bardzo bogaty, gdyż maluje ludzi takich jakimsię chcą zobaczyć, czyli nieskazitelnych. Morał bajki wyraża ogólną prawdę o ludziach, którzy tak bardzo potrzebują wszelkich pochlebstw i pochwał, że wręcz nie mogą obejść się bez fałszywych komplemenciarzy. Z kolei ludziom prawdomównym i uczciwym o wiele trudniej żyje się w świecie pełnym zakłamania i obłudy, gdyż człowiek woli słuchać miłych i pochlebiających mu kłamstw, bo prawda o sobie jest dla niego niekiedy nieprzyjemna i nie do przyjęcia.
Z kolei w bajce ?Jagnie i wilcy? autor ukazuje funkcjonujące w społeczeństwie zarówno wtedy jak i teraz prawo silniejszego. Jagnię prezentuje tu osobę słaba samotną i naiwna. Wilk zaś jest uosobieniem siły, zła i okrucieństwa. Bajka pokazuje świat, który kieruje się prawem silniejszego: nie jest ważne, po której ze stron leży racja ? i tak na wygranej pozycji jest zawsze ten, kto reprezentuje siłę.
To tylko niewielka część twórczości Krasickiego, pokazująca obraz świata, który nieważne w jakim czasie i tak zawsze boryka się z tymi samymi problemami. Krasicki jest również jednym z niewielu, którzy podejmuje próbę jego naprawy, a przynajmniej uświadomienia ludzkości błędów jakie nierzadko popełniają. Jednak samo poznanie problemu go nie rozwiąże. Trzeba tu również ludzkiej mądrości i odwagi by te cenne uwagi poety umiejętnie wykorzystać.