Wszystkie wody morskie tworzą wszechocean, zwany także oceanem Światowym. Jego obszar wynosi 361 mln. km2 , co stanowi 71% powierzchni Ziemi. Przeciętna głębokość wynosi 3800 m. Obszar ten dzielą kontynenty lub granice umowne na trzy oceany: Atlantycki, Spokojny i Indyjski.
Wody wszechoceanu stanowią 94% objętości całej hydrosfery.
Morza ze względu na ich położenie dzieli się na:
– przybrzeżne – oddzielone od oceanu łańcuchami wysp lub półwyspem, np. Morze
Ochockie, Japońskie
– otwarte – szeroko łączące się z oceanem, np. Morze Północne
– miedzywyspowe – oddzielone od oceanu archipelagami, np. Morze Jawajskie
– śródziemne międzykontynentalne – leżące pomiędzy kontynentami, np. Morze Śródziemne
– śródziemne wewnątrzkontynentalne – łączące się z oceanem przez cieśniny i leżące w obrębie jednego kontynentu, np. Morze Bałtyckie
Właściwości wody morskiej:
– zasolenie wynosi średnio 35 promila. W otwartym oceanie waha się ono od 32 do 38 promili. Największe zasolenia zanotowano w Morzu Czerwonym – 43 promile, najmniejsze w Bałtyku – 4 promile. Zasolenie zwiększa się na skutek parowania wody i formowania się lodu, a zmniejsza na skutek opadów i spływu wód rzecznych.
– w morskiej wodzie występują wszystkie pierwiastki, których udział zmienia się w czasie i przestrzeni. Najwięcej jest chlorków – 78% ( w tym największy udział chlorku sodu, który nadaje wodzie słony smak), Duża grupę stanowią też siarczany magnezu i wapnia.
– temperatura zróżnicowana jest od szerokości geograficznej. Średnia temperatura wody wynosi 17.4 stopnie. Najwyższe temperatur występują w strefie równikowej, a najniższe w podbiegunowych.
Ruchy wód oceanicznych:
– falowanie
– fala wiatrowa – wywołana jest wiatrem, powstaje na skutek uderzania mas powietrza o powierzchnie wody.
– tsuny – fale wywołane wstrząsami sejsmicznymi i wybuchami wulkanów
– pływy – pionowe wahania poziomu wód (pływy i odpływy). Wywołane są wzajemnym
przyciąganiem przede wszystkim Księżyca. Powoduje on spiętrzanie wód, które napływają z innych miejsc – powstanie przypływu. Przypływy są w miejscach zwróconych bezpośrednio w stronę Księżyca, jak i po przeciwnej stronie globu. Na obszarach, którym zostały odebrane wody – odpływ. Pływy maja miejsce dwa razy
w ciągu doby księżycowej – 24h 50 min.