Motyw Szatana w literaturze

ďťżSzatan, Belzebub, Diabeł, Lucyfer, Demon, Bies… – postać, która budzi lęk i fascynację. Krótki przegląd najciekawszych dzieł literackich, w których Szatan jest bohaterem niebanalnym:

Dante, Boska komedia – Szatan uwięziony na samym dnie piekła, potwór o trzech twarzach, posiadający trzy pary skrzydeł, będący przeciwieństwem Trójcy Św. W jego szczękach znajduje się trzech największych grzeszników: Judasz, Brutus i Kasjusz (zdrajcy).

Milton, Raj utracony – istota targana emocjami; nie jest bezduszny, pragnie wolności, dlatego zbuntował się przeciwko Bogu.

Goethe, Faust – Mefistofeles, doskonały psycholog, znawca tajników ludzkiej duszy, zdolny do spełnienia najskrytszych pragnień człowieka; ukazuje się pod postacią czarnego psa, potem jako człowiek ubrany w czerwono-złoty, jedwabny płaszcz oraz czapkę z kogucimi piórami; na mocy zawartego z Faustem układu, odmładza alchemika; ostatecznie przegrywa zakład z Bogiem o duszę Fausta (podobieństwo do Księgi Hioba).

Bułhakow, Mistrz i Małgorzata – Woland, cudzoziemiec w gustownym garniturze, profesor czarnej magii; przybywa do Moskwy, by zorganizować w niej bal; organizuje seanse w teatrze Varietes, które demaskują wad mieszkańców miasta; może dowolnie zmieniać wygląd; mądry, inteligentny, pewny siebie; doskonały znawca człowieka; wypełnia myśl z Fausta – wiecznie zła pragnąc, wiecznie czyni dobro.

Golding, Władca much – metaforyczny obraz Szatana; Belzebub ukazany pod postacią świńskiej głowy nasadzonej na pal; symbol zła, które zagościło na wyspie.