Mózg- nasze centrum zarządzania

 

 

Komputery to cud obecnych czasów. Mały laptop ważący ok. 3 kg może pomieścić w swojej pamięci całą twórczość Wiliama Szekspira lub kilkadziesiąt kolorowych ilustracji.

Natomiast ludzki mózg, ważący połowę mniej niż laptop, mieści znacznie więcej informacji i ma nieporównanie większe możliwości. Barwy szaroróżowej i konsystencji zsiadłego jogurtu przez całe życie gromadzi informacje wzrokowe, dźwiękowe, i smakowe, uczucia i emocje.

Zdolność mózgu człowieka do przetwarzania danych przekracza wszelki9e wyobrażenie. Np. pilot śmigłowca jest bombardowany napływającymi informacjami zmysłowymi („na wejściu”): widok na zewnątrz, wskaźniki lotu, dźwięk silników, komunikaty radiowe, ruchy maszyny przenoszone przez fotel, bodźce czuciowe od rąk i nóg. W każdej sekundzie jego zmysły odbierają więcej informacji niż wielka miejska centrala telefoniczna w ciągu tygodnia.

Nie mniej zdumiewająca jest informacja „na wyjściu” . Co sekundę miliony sygnałów nerwowych koordynują ponad 600 mięśni, dzięki którym pilot manipuluje drążkiem sterowym i pedałami, porusza głową i oczami, a także mówi przez mikrofon i radio.

Oprócz tego niesłychanie wiele dzieje się w samym mózgu. Odbiera on i analizuje impulsy, ustala priorytety, ocenia szanse i decyduje o rodzaju podjętego działania. Niewielka część tego wszystkiego zachodzi w świadomości pilota. Znacznie więcej przebiega automatycznie, na zasadzie wielokrotnie powtarzanych i utrwalonych czynności.