Bóg jest głównym przedmiotem wierzeń i kultu większości religii. Dla wierzących jest ponadziemska istotą, wszechmogąca i wszechwiedzącą, doskonałym Stwórcą Świata. Dlatego na przestrzeni wieków literatura inspirowała się motywami zaczerpniętymi z wierzeń religijnych.
Pierwsza Księga Starego Testamentu , Księga Rodzaju, opowiada o stworzeniu świata. Wg Biblii akt stworzenia trwał sześć dni. Siódmy dzień Bóg przeznaczył na odpoczynek. Na początku była pustka i nicość oraz Bóg władający tym wszystkim. Najważniejsze jest to iż Bóg, jako jedyny stwórca, działał tylko swoim słowem i intymnym zaangażowaniem w dzieło jakim jest świat, oraz że stworzył go ex nihilo ? ?z niczego? ponieważ nie było wcześniej nic poza Nim.
Pierwszego dnia Bóg oddzielił światło od ciemności, następnie wodę od nieba. Dnia trzeciego oddzielił wodę od lądu i stworzył roślinność. Kolejnego dnia stworzył ciała niebieskie, dalej ptactwo i ryby oraz resztę zwierząt. Na koniec dnia szóstego Bóg stworzył na Swoje podobieństwo człowieka. Świadczy to o miłości Boga do człowieka takiej jak miłość ojca do dziecka. Bóg dał człowiekowi życie tak jak ojciec daje je swemu dziecku. Mało tego, Bóg dał nam, ludziom, gotowy świat, aby żyło nam się lepiej.
W Biblii Bóg ukazany jest jako demiurg doskonałego, zróżnicowanego świata, w którym natura podporządkowana jest człowiekowi. Świat pełny harmonii i jasności.
Jan Kochanowski w Hymnie ?Czego chcesz od nas Panie? w bardzo podobny sposób przedstawił świat i Boga.
Nie ma opisu tworzenia uniwersum, jest za to przedstawione gotowe dzieło, które jawi się poecie jako arkadia. Natura jest dla człowieka hojna. Ziemia poecie przypomina rajski ogród gdzie
? rozliczne kwiatki Wiosna rodzi…
w kłosianym wieńcu Lato chodzi.
Wino Jesień i jabłka rozmaite dawa,
potym do gotowego gnuśna Zima wstawa. ?
Świat przedstawiony u Kochanowskiego jest doskonały. Każde z żywych stworzeń zna swoje miejsce w hierarchii i wie jakie jest jego przeznaczenie. Natomiast Boga uważa za wszechobecnego ?Kościół Cię nie ogarnie, wszędy pełno Ciebie.? Można by rzec iż Bóg jest światem , tym wszystkim co sam stworzył. Dla śmiertelnika jest On również dobrym, miłosiernym Ojcem, który roztacza nad nim opiekę. W zamian za to człowiek wychwala i składa dzięki Bogu.