Substratem oddychania beztlenowego jest najczesciej glukoza. W tym przypadku przemiany pirogronianu polegaja na jego bezposredniej lub posredniej redukcji, ktorej towarzyszy utlenianie NADH+H+ do NAD. Fermentacji nadaje sie nazwe w zaleznosci od koncowego produktu.
Fermentcja Mlekowa – zachodzi ona w komorkach bakteri mlekowych, u pasozytow wewnetrznych i w miesniach szkieletowych w warunkach deficytu tlenowego.. Koncowym produktem tej fermentacji jest mleczan (anion kwasu mlekowego)
Fermentacja alkoholowa – przebiega ona w komorkach drozdzy, a takze w miesistych duzych owocach, w nasionach okrytych twarda lupina i w korzeniach, jesli jest duzo wody w glebie.
Powstaly w glikolizie pirogronian ulega dekarboksylacji do aldehydu octowego, a ten redukcji do etanolu.
W procesie oddychania beztlenowego z 1 czasteczki glukozy uwalniane sa 4 czasteczki ATP, z czego 2 ATP, powstaje w ramach fosforylacji substratowej, stanowia zysk energetyczny. Poniewaz w 1 molu ATP, tworzonym z ADP, zgromadzone jest 31,4 kJ energii, a wiec w dwoch molach jest 62,8 kJ energii. Zauwazywszy, ze w 1 molu glukozy zmagazynowane jest 2874 kJ energii to przy calkowitym utlenieniu tego zwiazku nalezaloby oczekiwac 90 ATP. Z liczb tych wynika ze wydajnosc beztlenowo przebiegajacej glikolizy wynosi okolo 2%. 2 mole ATP uzyskane w wyniku fosforylacji substratowej stanowia zarazem calkowity zysk oddychania beztlenowego, poniewaz dalsze etapy fermentacji zwiazane sa z redukcja pirogronianu nie przynosza uwalniania i kumulowania energii.
Oddychanie beztlenowe jest rozrzutnym sposobem uzyskiwania energii koniecznej do zycia, poniewaz komorki zuzywaja duza zwiazkow organicznych, a zyski energetyczne sa niewielkie. Jednocezsnie w powstajacym w wyniku fermentacji produkcie organicznym tkwio niewykorzystana znaczna ilosc energii.