Obraz ,,Przy śniadaniu” Williama Hogartha przedstawia jedną z komnat arystokartycznej posiadłości. Autor ukazuje w niej dwóch mężczyzn i kobietę w różnych nastrojach. Tematem dzieła jest modne małżeństwo XVIIIw.
Pomieszczenie wyróżnia się bogactwem, o czym świadczy nagromadzenie ozdób ściennych, bibelotów szklanych, jak i porcelanowych, a także obrazów.
Na pierwszy plan wysuwa się beztroska, zadowolona kobieta. Wyraz jej twarzy świadczy o braku zainteresowania zaistniałą sytuacją. Ubrana w kremową, modną kreację na wzór francuski nie przejmuje się problemami małżeńskimi.
Mężczyzna po drugiej stronie stolika siedzi załamany. Ma bezradną i zmęczoną minę. Jest przejęty wizytą komornika, który przyniósł niezapłacone rachunki oraz weksle, prawdopodobnie podczas spóźnionego śniadania. Wskazuje na to godzina popołudniowa na zegarze i jedna zapalona świeczka.
W jadalni obok znajduje się nieprzejęty sytuacją służący.
Według mnie obraz Williama Hogartha ukazuje brak miłości między tym dwojgiem ludzi. Na pierwszym miejscu stawiają bogactwo, jednak przez rozrzutność, często ze strony żony, wpadają w długi. Myśli, iż małżeństwa modne XVIII wieku nie były pełne czułości, zaufania i troski, a autor wyraźnie to podkreślił.