Niedawno w naszym kraju obchodziliśmy kolejną rocznicę odzyskania niepodległości, jest to święto bardzo ważne dla naszego narodu, to właśnie 11 listopada 1918 roku Polska po 100 latach powróciła na mapy. Właśnie ten dzień skłonił mnie do przemyśleń na temat przynależności narodowej. Bardzo pupularnym stwierdzeniem jest bycie patriotą, jednak czy sobie sprawę czym jest prawdziwy patriotyzm? I czy nie wiąże się to przypadkiem, z tym, ze 11 listopada jest dniem wolnym od pracy. Moim zdaniem wielu ludzi nie wie czym jest patriotyzm, a swoją tezę postaram się udowodnić poniższymi argumentami.
Pierwszym istotnym argumentem jest błędne myślenie ludzi. Żyjemy w państwie, gdzie większość uważa się za patriotów, a jednak po skończeniu szkoły planuje wyjazd za granicę. Młodzi ludzie coraz częściej narzekają na brak odpowiednich warunków do życia. Sądzą, że w innym państwie będzie się żyło lepiej, bo pogoda ładniejsza, bo zarobki większe, bo ludzie bardziej przyjaźni. Ale, czy nie jest tak, że wszystko zależy od człowieka? Przecież to nasze nastawienie decyduje o bycie.
Następnym argumentem na potwierdzenie mojej tezy jest wizerunek polaka na świecie. Najczęściej, gdy za granicą powiemy, że jesteśmy z Polski, ludzie kojarzą nas tylko z alkoholem, przekleństwami i z niestosownym zachowaniem. A przecież patriotyzm powinien się przejawiać między innymi przez to, jak reprezentujemy nasz kraj również poza jego granicami. Zachowywanie się głośno, agresywnie, niegodnie na wakacjach, czy nawet w poszukiwaniu tymczasowej pracy w innym kraju jest zhańbieniem nie tylko siebie, bo przez to ludzie pokazują jaki jest polak.
Ostatnią, przykrą informacją jest nasz zasób słownictwa. Wystarczy wsłuchać się w to, w jaki sposób młodzi ludzie, nie tylko w gimnazjum, ale już w podstawówce wyraża swoje uczucia. Najczęściej uczniowie przeklinają, sprawiają tym samym, że nasz język zostaje ?kaleczony?, formułują, jakby z lenistwa, zdania pojedyncze, często, z nieładnymi wyrazami, idąc na skróty. Zapominając tym samym jak piękny jest nasz język ojczysty. Posługując się slangiem, czy skrótami myślowymi zapominamy jak prawidłowo powinno zwracać się do osób starszych, czego następstwem jest brak szacunku.
Niestety, w czasach mediów, komercji i narzuceniu mody ludzie zapominają czym jest patriotyzm, przypominają sobie o nim tylko 11,11 ale tak naprawde ilu z uczni będzie wiedziało coś więcej na temat wydażenia, którewówczas miało miejsce? Niewielu? Daltego powinniśmy zdać sobię sprawę, z tego, ze jesteśmy Polakami. Iż powinniśmy godnie reprezentować nasz kraj za granicą, aby żyć zgodnie z przepisami i normami, z szacunkiem dla siebie i innych.