Temat pracy: ” Przyszło mi żyć w kraju nad Wisłą…jakich refleksji dostarczyła Ci na temat wojny i trudem wywalczonego pokoju, książka „Kamienie na szaniec”
Myśli przewodnie:
?Najwięcej ludzi zginęło w imię pokoju?
„Ja i ojczyzna to jedno
Nazywam się Milijon- bo za milijony
kocham i cierpię katusze” (A. Mickiewicz)
Patriotyzm…nigdy nie zastanawiałem się nad głębszym znaczeniem tego słowa. Co to jest? Szacunek do ojczyzny gotowość do poświęcenia sie dla niej i narodu, wypełnianie obywatelskich obowiązków, troska o wspólne dobro…
Właśnie do takich rozważań natchnęła mnie książka „Kamienie na szaniec”. Najbardziej skupiłem się na słowie i ukrytych w nim wartościach „PATRIOTYZM”. Myślałem nad tym ilu młodych ludzi w dzisiejszych, jako takich bezpiecznych czasach byłoby gotowych stanąć twarzą w twarz z represją, koniecznością emigracji czy z walką z wrogiem. Podstawowe pytanie to „Czy mieliby tyle odwagi?”, „Co ja zrobiłbym w takiej sytuacji?”. Nie każdy odważyłby się tak jak Aleksander Dawidowski powiedzieć do wroga, który chciał go zastrzelić „Strzelaj pan!”. Alek był gotowy oddać życie. Bez strachu i żalu.
Kolejnym punktem zaczepu w moich rozmyślaniach była sprawa docenia szczęścia jakie mają ludzie żyjący na wolności. Chyba nikt naprawdę nie zdaje sobie sprawy jakie to szczęście żyć bez narzucenia języka i wiary. Życia bez wojen. Oczywiście w XXI w. Istnieją zagrożenia ze strony terrorystów i innych organizacji tego typu, dlatego też myślę że członkowie ? Klubu pięciu? mogliby żyć w dzisiejszych czasach.
Ludzie z pokolenia Kolumbów w 1939 roku, kiedy Polska została napadnięta przez Niemcy, a potem przez Związek Radziecki stracili wszystkie marzenia o studniach, miłości i najwspanialszym czasie swojego życia. Musieli w piorunującym tempie dorosnąć i nauczyć się żyć w niepewności, rygorystycznej dyscyplinie i czasach wielkiego buntu. Niewielu np. naszej szkoły pomyślałoby o tym w ten sam sposób co Alek, Rudy, Zośka, Felek, Gruby, Maciek, Tadzio i inni.
Uważam, że nie doceniamy za bardzo tego, że mamy gdzie mieszkać, gdzie się uczyć i gdzie pracować. Ludzie potrafią bardzo dobrze narzekać na Polskę, wytykać wady, szukać błędów polityków. Bardzo mało ludzi potrafi dostrzec zalety Polski np. piękne położenie, przyjazne nastawienie ludzi, bogatą kulturę czy przepiękne krajobrazy.
Tak więc dobrze byłoby zastanowić się co dziś, dla mnie i dla moich kolegów oznaczają słowa poświecenie i patriotyzm i dlaczego są źle postrzegane przez młodych ludzi?!!