Pilne projekty ustaw

Pilne projekty ustaw

Rada Ministrów może uznać każdy uchwalony przez siebie projekt ustawy za pilny, za wyjątkiem projektów w ustaw podatkowych, ustaw dotyczących wyboru Prezydenta RP, Sejmu, Senatu oraz organów samorządu terytorialnego, ustaw regulujących ustrój i właściwość władz publicznych, a także kodeksów. Marszałek Sejmu zarządza drukowanie pilnych projektów ustaw niezwłocznie po otrzymaniu. Doręczenie projektu posłom może być zastąpione podaniem do wiadomości o wyłożeniu druków do odbioru w kancelarii Sejmu. Marszałek Sejmu może zarządzić przeprowadzenie pierwszego czytania bez zachwiania 7-dniowego terminu od doręczenia posłom projektu. Marszałek Sejmu kierując pilny projekt do komisji ustala jed¬nocześnie termin przedstawienia przez nie sprawozdania, nic dłuższy niż 30 dni. Pilny projekt ustawy Marszałek Sejmu wprowadza do porządku dziennego posiedzenia Sejmu najbliższego po zakończeniu prac komisji. II czytanie- przedstawienie Sejmowi sprawozdania przez komisje, przeprowadzenie debaty oraz zgłaszanie poprawek. W czasu rozpoczęcia dru¬giego czytania Rada Ministrów może wycofać klauzulę pilności. III czytanie odbywa się na zasadach ogólnych. Ustawę pilna Marszałek Sejmu przesyła niezwłocznie (nie później niż 3 dni od dnia uchwalenia) Marszałkowi Senatu i prezydentowi.

Postępowanie w Senacie- po otrzymaniu M. Senatu- do komisji senackich. W terminie nie dłuższym niż dwa tygodnie komisie przygotowują projekt uchwały Senatu w sprawie ustawy- przyjęcie bez poprawek, odrzucenie, przyjęcie z poprawkami; przekazanie Marszałko¬wi Sejmu. Jeśli w 30 dni Senat nie przekaże uchwały oznacza przyjęcie ustawy w brzmieniu Sejmowym.
Postępowanie nad pilnym projektem ustawy w Senacie jest krótsze- max 14 dni. Na rozpatrzenie ustawy budżetowej 20 dni. Nie może jej odrzucić bo to = wotum nieufności dla rządu, a takiego uprawnienia Senat nie posiada.