Średniowiecze to epoka miedzy V, a XV wiekiem. w tej epoce było wiele tekstów o temacie Matki Boskiej.
Przedstawiały one Maryję w różnych wizerunkach. Przede wszystkim Maryja była ukazana jako osoba nad ludzka, pośredniczka między Bogiem, a człowiekiem. ,,Bogurodzica” i ,,Lament Świętokrzyski” są najstarszymi zabytkami języka polskiego , których autorów nie znamy. ,,Lament Świętokrzyski” to utwór, który posiada jeszcze jeden tytuł ,,Posłuchajcie Bracia Miła”. Autor tego wiersza, jest również nieznany jak autor ,,Bogurodzicy”.
Matka Boska ukazana w ,,Bogurodzicy” jest dostojna, pośredniczy między Bogiem a człowiekiem. Ludzie zanoszą do niej swe prośby i pochwały, a ona wraz z Janem Chrzcicielem zanosi je do Syna Bożego. Natomiast w ,,Lamencie Świętokrzyskim” jest całkiem odmienna. Ukazana jako zwykła kobieta, matka, która cierpi i dzieli się swym cierpieniem z innymi ludźmi. W ,, Lamencie Świętokrzyskim” pierwsze dwie strofy to skierowanie do ludzi połączone z zachętą do cierpienia i przeżywania z nią smutku. W czwartej strofie jest ona prośbą do Jezusa o przemówienie. Szósta strofa skierowana jest do Archanioła Gabriela, wspominając narodziny syna, a także z żalem i wyrzutami sumienia, że nie ostrzegł Chrystusa przed mękami i cierpieniem. Ostatnia strofa jest zwróceniem się do innych matek. Apeluje do nich o modlitwę do Boga. ,,Bogurodzica” to pieśń oparta na pośrednictwie – wierni zwracają się do Matki Boskiej z prośbą o wstawiennictwo u Jezusa Chrystusa. Podmiotem lirycznym są ludzie np. ,, zyszczy nam, spuści nam”.
W obu wierszach jest wiele archaizmów, jest niewiele podobieństw a wiele różnic. W ,,Bogurodzicy” Matka Boska jest pośrednikiem, a w ,,Posłuchajcie Bracia Miła” jest zwykłym człowiekiem, który zwraca się do ludzi z prośbą o cierpienie z nią, że straciła syna.