PROCEDURA BUDŻETOWA GMINY

PROCEDURA BUDŻETOWA GMINY

Procedura budżetowa – przewidziany prawem tryb opracowania, uchwalania i wykonania budżetu. Budżet gminy jest uchwalany na rok kalendarzowy. Gmina samodzielnie prowadzi gospodarkę finansową na podstawie budżetu gminy. Oznacza to, że wszystkie zadania gminy powinny być finansowane z jednego zasobu środków finansowych = budżetu gminy.
W projekcie budżetu, obok dochodów i wydatków powinny się znaleźć:
– nadwyżka budżetowa z lat ubiegłych
– przychody i rozchody związane z zaciągniętymi pożyczkami i kredytami
– przychody i rozchody związane z udzielonymi pożyczkami
– lokaty w bankach
Procedurę uchwalania budżetu gminy, rodzaje i szczegółowość materiałów informacyjnych towarzyszących projektowi określa Rada Gminy. Decyduje ona o tym, czy ograniczy się tylko do materiałów informacyjnych, wymaganych przez obowiązujące przepisy, czy zobowiąże zarząd do opracowania innych materiałów. Dodatkowe materiały to informacje:
– o zadaniach inwestycyjnych, finansowych budżetu gminy,
– o sytuacji finansowej gminy,
– o przebiegu wykonania, realizacji budżetu.
Odpowiedzialność za przygotowanie, realizację i przedłożenie RG projektu budżetu gminy spoczywa na zarządzie, który ma to realizować w oparciu o zasady prawa budżetowego.
Wskazówki RG:
1) o utworzeniu rezerw celowych na wydatki,
2)opracowanie projektu budżetu w kilku wariantach,
3) postanowienie RG o zaciągnięciu pożyczki lub kredytu.

Najpierw kierownicy gminnych jednostek budżetowych, zakładów budżetowych i komunalnych os. pr. opracowują i przedkładają skarbnikowi gminy w terminie do 15 września roku poprzedzającego, plany rzeczowe zadań i projekty planów finansowych.
Radni, przedstawiciele jednostek pomocniczych (sołectw, osiedli, dzielnic) i reprezentanci społ. komitetów mogą składać – także do 15 września – do skarbnika wnioski do projektu budżetu.
Skarbnik w oparciu o:
– przedłożone materiały,
– wnioski,
– obliczone kwoty dochodów własnych gmin,
– dotacji celowych na realizację zadań własnych i zleconych z zakresu adm. rządowej,
– subwencji ogólnej z budżetu państwa,
opracowuje zbiorcze zestawienie dochodów i wydatków do projektu budżetu. Zarząd (na podstawie materiałów opracowanych przez skarbnika) opracowuje budżet gminy. Ustawodawca zobowiązał zarząd do przedłożenia objaśnień do projektu budżetu. Zarząd przesyła do RG projekt plus informacje o stanie mienia komunalnego i objaśnienia najpóźniej do 15 listopada roku poprzedzającego. Zarząd przesyła jeden egzemplarz projektu budżetu do RIO (kontrola gosp. finan. gminy). Komisje RIO w ciągu 14 dni na posiedzeniach formułują opinie na piśmie, które po 7 dniach od ich przedstawienia są poddawane do sformułowania Komisji Budżetowej i Finansów – ostateczna opinia o budżecie. Opinia komisji jest przekazywana zarządowi, który ma 7 dni na wniesienie poprawek do budżetu.
Wykonanie chwały budżetowej zleca się zarządowi. Uchwała wchodzi w życie z dniem jej podjęcia, a realizacja z dniem 1 stycznia roku budżetowego.
Do czasu uchwalenia budżetu gminy przez RG – nie później niż do 30 marca – podstawą gospodarki budżetu jest projekt przedłożony radzie. Gdy budżet nie zostanie uchwalony w I kwartale roku budżetowego, to wtedy RIO ustala budżet najpóźniej do końca kwietnia.