Przedstaw i scharakteryzuj STREFY KLIMATYCZNE

A) strefa klimatu RÓWNIKOWEGO ? powietrze jest silnie nagrzane w ciągu całego roku ? średnie miesięczne temperatury wahają się od 24?C do 28?C. Ruchy wstępujące wilgotnego powietrza prowadzą do wysokich opadów, występujących w godzinach popołudniowych i nasilają się w czasie wiosennego i jesiennego zenitalnego górowania Słońca. Wysoka wilgotność powietrza i zachmurzenia utrudniają utratę ciepła przez powierzchnię Ziemi, stąd niewielkie amplitudy temperatury. W klimacie podrównikowym zaznaczają się dwie pory roku ? sucha i deszczowa.
B) strefa klimatu ZWROTNIKOWEGO ? pogoda kształtowana jest przez suche i gorące masy powietrza zwrotnikowego. Temperatury są wysokie ? średnia najchłodniejszego miesiąca wynosi powyżej 10?C, najcieplejszego 25?-35?C. W strefie tej można wyróżnić dwa typy klimatu ? na wschodnich przyoceanicznych obszarach kontynentów pogoda kształtowana jest przez ciepłe i wilgotne wiatry znad oceanów ? duże opady deszczów. Obszary na zachodnich wybrzeżach kontynentów oraz centralne części lądów mają klimat suchy lub skrajnie suchy. Duże amplitudy temperatury spowodowane są brakiem zachmurzenia i pokrywy roślinnej.
C) strefy klimatu PODZWROTNIKOWEGO ? klimat tej strefy tworzony jest przez powietrze zwrotnikowe latem i polarne zimą. Temperatura miesiąca najchłodniejszego w klimatach morskich tej strefy wynosi ok. 10?C, w klimatach kontynentalnych 0?C. W odmianie śródziemnomorskiej lata są gorące i suche, zimy chłodne i wilgotne, w odmianie mosumowej deszcze przypadają na porę letnią. Zimy są stosunkowo chłodne i suche.
D) strefy klimatu UMIARKOWANEGO ? najogólniej w tej strefie można wyróżnić odmiany klimatu morskiego i klimatu kontynentalnego. W klimacie morskim średnia temperatura roczna wynosi 7-10?C, niewielkie są amplitudy dobowe i roczne, zimy są stosunkowo ciepłe, a lata chłodne. Opady są dość wysokie (powyżej 700mm) i równomiernie rozłożone w ciągu całego roku. W odmianie wybitnie kontynentalnej występują wysokie wahania roczne temperatury. Zimy są surowe (średnia stycznia – -40?C), lata zaś są upalne (średnia temperatura 20-24?C).
Klimat umiarkowany na półkuli północnej jest nieco cieplejszy i bardziej zróżnicowany niż na półkuli południowej. Uprzywilejowana pod względem klimatycznym jest np. Europa.
E) strefa klimatu OKOŁOBIEGUNOWEGO ? w klimacie subpolarnym temperatura najcieplejszego miesiąca wynosi od 0? do 10?C. W odmianie morskiej zima jest łagodna, lato chłodne, niewielkie opady występują równomiernie w ciągu całego roku. W odmianie kontynentalnej wzrasta roczna amplituda temperatury, lato jest stosunkowo ciepłe, zimy bardzo surowe (do –50?C). Niewielkie opady przypadają na miesiące letnie.
Klimat polarny (arktyczny, antarktyczny) kształtowany jest przez powietrze arktyczne (antarktyczne), silnie wychłodzone, również w okresie lata (poniżej 0?C). Opady w postaci śniegu wynoszą 200-300 mm rocznie. Lato jest mgliste, zima bezchmurna i bardzo mroźna ? w centralnej części Antarktydy temperatura powietrza w zimie (w sierpniu) spada od –70? do –80?C.