Przyjaźń to chyba najczęściej poruszany temat i zarazem najbliższy człowiekowi. W większości książek i filmów jest mowa o przyjaźni. Epiktet powiedział: ,,Nie skarby są przyjaciółmi, ale przyjaciel skarbem”. Zgadzam się całkowiecie z tymi słowami. Chciałabym więc wysunąć tezę, że przyjaźń to najpiękniejsze uczucie.
Moją argumentację zaczne od tego, że z przyjacielem można zawsze porozmawiać, zwierzyć się i zaufać mu. Nie trzeba nikogo udawać, przy tak bliskiej osobie można być soba i otworzyć się. Tak było na przykład z Anią Shirley, bohaterką książki ,,Ania z Zielonego Wzgórza”, która ze swoja bratnią duszą – Dianą – złóżyły sobie przysięgę o wzajemniej przyjaźni. Dziewczynki zawsze były razem, wspomagały się wzajemnie oraz powierzały sobie swoje sekrety. Z bohaterami ,,Ten Obcy” Ireny Jurgielewiczowej, było tak samo. Ula, Julek, Pestka, Marian, a później, również Zenek znali sie doskonale. Zawsze mogli liczyć na swoją pomoc i wsparcie. Spędzając razem wakacje, bawili sie świetnie w swoim towarzystwie. A książka Stephanie Mayer ,,Księżyc w Nowiu” opowiada o Belli Swan, w której życiu ogromną role odegrała przyjaźń. Przeżyla ona rozstanie ze swoim ukochanym. Uważała, że życie nie ma sensu, zachowywałą się tak, jakby ktoś umarł. Nic ją nie cieszyło, dopóki nie poznała Jacoba, swojego późniejszego przyjaciela, który odmienił jej życie. Jemu jedynemu Bella zaufałai przy nim zaczęła znów sie uśmiachać.
Kolejnym argumentem niech będzie przyjaźń, która zastajemy w biedzie. W potrzebie nawet nieznajomi, przypadkowi ludzie odmieniają nasze życie. Takiego przyjaciela spotkał Robinson Cruzoe na wyspie. Samotność doskwierała rozbitkowi co raz bardziej i to dzięki poznanemu tubylcowi, Piętaszkowi dał radę przetrwać kolejnych kilka lat z dala od domu. W podonej sytuacji znaleźli się Staś Tarkowski i Nel Rawlison – bokaterowie ,,W Pustyni i W Puszczy” Henryka Sienkiewicza, kiedy znaleźli sie na pustyni. Pomógł im wtedy Murzyn Kali, który być może uratował im życie, ponieważ był bardziej oswojony z życiem w okrutnych afrykańskich warunkach.
Na koniec chciałabym poruszyć temat przyjaźni damsko-męskiej, która często przeradza się w miłość do końca życia, tak jak było z Tomkiem Wilmowskim i Sally Allan w książkach Alfreda Szklarskeigo. Dziecięca przyjaźń przeobraziła sie w prawdziwą miłóść. Takie samo uczucie zrodziło się z przyjaźni Ricka Bannera i Julii Covenant w serii książek Ulyssesa Moore’a. Zaczęło sie od poszukiwania zaginionych kluczy, rozwiązywania zagadek i przeżywania wspólnych przygód, podczas których nastolatkowie uczyli się zaufania do siebie, a skończyło się na zakochniu w sobie.
Reasumując, przyjaźń jest to najwspanialsze uczucie, ponieważ dzięki niej możemy wiele zyskać – od zwykłej rozmowy i pocieszaenia, po uratowanie życia,a czasem nawet znalezienie miłóści.