Na ostatniej lekcji języka polskiego, mieliśmy okazję obejrzeć adaptację filmową książki Aleksandra Fredry pt. ,,Zemsta?. Scenariusz filmu napisał Andrzej Wajda przy współpracy z Janem Prochyrą i Maciejem Karpińskim.
Film został nakręcony w 2002 roku, a jego premiera odbyła się 4 października . Piękną scenografiąę filmu przygotowaliTadeusz Kosarewicz i Magdalena Dipond, zaś odpowiednimi do dawnych czasów strojami czyli kostiumami zajęli się Krystyna Zachwatowicz oraz Magda Biedrzyńska.
Głównym tematem komedii była kłótnia Cześnika(Janusz Gajos) i Rejenta(Andrzej Seweryn) dotycząca muru granicznego.
Jednym z następnych wątków była miłość Wacława i Klary. Zakochani spotykali się potajemnie. Początkowo szans na wspólne życie nie mieli z powodu nienawiści Cześnika- stryja Klary oraz Rejenta – ojca Wacława.
Innym był wątek Papkina, w którym ukazano jego humorystyczną postać. Pyszałek przedstawiał siebie jako silnego i odważnego mężczyznę, a w rzeczywistości był zwykłym tchórzem.
W pozostałe role komedii wcielili się : Klara ? Agata Buzek, Wacław ? Rafał Królikowski, Papkin ? Roman Polański, Podstolina ? Katarzyna Figura.
W postacie drugoplanowe wcielili się: Dyndalski ? Daniel Olbrychski, Perełka ? Cezary Żak, Murarze: Jarzy Nowak , Tadeusz Wojtych i Henryk Gołębiewski.
Oglądając „Zemstę”, mogłam się przenieść myślami w minioną epokę, gdyż ubrania, język, zwyczaje świąteczne, sceneria oddawały nastrój szlacheckiej Polski.
Film podobał mi się, mogłam się przy nim rozweselić oraz ubawić. Chciałabym w przyszłości obejrzeć go ponownie, gdyż akcja toczy się w scenerii pięknej, prawdziwej, polskiej ziemi.
Sądzę, że dobór tej scenerii był konieczny do ukazania oziębłych stosunków między sąsiadami. Film wywarł na mnie pozytywne wrażenie. Postaram się zachęcić inne osoby do jego obejrzenia.