Recenzja powieści „Krzyżacy”.

W bieżącym roku szkolnym przeczytałem lekturę pt: „Krzyżacy” autorstwa H. Sienkiewicza. Początkowo ksiązka nie wydawała mi się specjalnie ciekawa. Traktowalem ja jak nudnz obowiazek. Z czasem moja opinia o niej zmieniła się. Ta historyczna powieść rozgrywająca się w średniowiecznych realiach okazałą siE barwna i wciągająca. Głównym wątkiem jest ukazanie zmagań Polski z wrogim zakonem krzyżackim. Na tle wydarzeń politycznych rozwija się wątek miłosny. Poznajemy dzieje uczuć Zbyszka z Bogdańca do Danusi a potem do Jagienki. Ksiązka napisana jest z wielki mrozmachem. Sienkiewicz włożył wiele trudu w przekonaniu czytelnika że bohaterowie naprawdę żyją na przełowie XIV i XV w. – używa stylizowanej polszczyzny oraz bardzo dba o szczegóły historyczne. Autor podjpl szczegóowe studia nad epoka, faktami i relacjami politycznymi. Przedstwia średniowieczne obyczje a inspiracją do barwnego opisu bitwy pod Grunwaldem stał się słynny obraz Jana Matejki. Na kartach powiesci pojawili sie bohaterowie ktorych znamy lekcji historii – kr. Władysław Jagiełło, Królowa Jadwiga, Zawisza Czarny, Ulrich Von Jungingen. Obok nich istnieją postacie fikcyjne np. Maćko i Zbyszko z Bogdańca, Danusia, Jagienka. Dzięki nim utwór jest bardziej żywiołowy, barwny i atrakcyjny dla czytelnika.

Powieśc Sienkiewicza ukazeje minionom epoke by wzbudzić w Polakach poczucie własnej wartości. Powstała „ku pokrzepieniu serc” jako odpowiedź na agreywną politykę Prus wobec Polski podczas Zaborów. Ukazuje jak silny i trwały duch tkwi w narodzie.

Według mnie ksiązka stanowi wybitne dzieło pisarza. Czytają ją kolejne pokolenia POLAKÓW~!! Doczekałą się równiez ekranizji. Czemu trudno się dziwić bo barwne i żywe przygody bohaterów w XIV w. Polsce stanowią gotowy materiał na scenariusz filmowy.