Recykling

Maciej Szeląg

Temat: Co mnie zachwyca , a co bulwersuje w przyrodzie .

Ludzie chcąc zapewnić sobie lepsze warunki życia zmieniają środowisko, dostosowując je do swoich potrzeb. Człowiek wykorzystuje bez umiaru: glebę, wodę, zwierzęta, rośliny, powietrze. Wyjaławia glebę, zanieczyszcza wodę, powietrze, zabija zwierzęta. Często doprowadza do dewastacji i zanieczyszczenia tych naturalnych zasobów. Wycina się hektary lasów by budować nowe drogi i miasta , przykładem niech będą lasy Ameryki Południowej. W Afryce morduje się cenne gatunki zwierząt tylko po to by zdobyć jakieś trofeum ,które później wisi na ścianie u jakiegoś turysty albo co jeszcze gorsze , leży w jakiejś szafie lub skrzyni.Niepokoi mnie również zbyt duże wytwarzanie przez bardzo uprzemysłowione kraje dwutlenku węgla co powoduje tzw efekt cieplarniany. Najgorsze są tu Stany Zjednoczone , które są największym producentem dwutlenku węgla , a mimo to nie podpisały protokołu z Kioto , który reguluje dopuszczalne ilości wydalanego do atmosfery gazu , stawiając się przez to ponad prawem międzynarodowym . Wszystko to budzi we mnie duży sprzeciw i zaniepokojenie . Cieszy jednak fakt , że nie wszyscy ludzie jednak są obojętni na niszczenie przyrody , wprowadzono więc ochronę przyrody. Oznacza onarozważne wykorzystanie tych bogactw i ich obronę. Ochrona przyrody stanowi problem międzynarodowy. Zajmuje się tym ekologia. Każdy z nas chciałby oglądać piękne krajobrazy, przyrodę w jej naturalnym stanie. Obecnie działania na rzecz ochrony środowiska przybierają najróżniejsze formy. Bardzo podoba mi się , że dzieci też biorą udział w ochronie środowiska np. zbierając w szkołach makulaturę lub sprzątając swoją najbliższą okolicę. Przykładem może być Dzień Ziemi.Montowane są filtry w fabrykach, budowane oczyszczalnie ścieków. Producenci samochodów starają się zmniejszyć ilość spalin wydobywających się z silnika. Coraz większą popularność i znaczenie uzyskują ?Zieloni?. Największe ich osiągnięcia to:
– ograniczenie połowów wielorybów
– akcje przeciwko dryfującym siecią
– kampanie w wyniku których zmniejszono emisję zanieczyszczeń w zakładach przemysłowych.
Ekolodzy, żeby zjednoczyć sobie ludzi rozwieszają plakaty, transparenty, zbierają podpisy pod petycjami, piszą listy do polityków, a nawet stosują strajki okupacyjne i barykady. Aby zachować niektóre cenne okazy roślin i zwierząt tworzy się parki narodowe i rezerwaty. Na tych terenach nie wolno budować żadnych budynków i do niektórych z nich turyści nie mają wstępu. Pierwszy park narodowy powstał W USA i nazywa się Yellowstone. Wiele parków narodowych mamy równieżw Polsce . Niektóre są małe , inne większe , jedne mają przepiękne krajobrazy inne rzadkie gatunki zwierząt , ale wszystkie są zachwycające i zasługują na to by je mogły oglądać następne pokolenia . Sukces działań obrońców przyrody zależy przede wszystkim od tego, czy uda im się przekonać opinię publiczną do swoich poglądów.
W wyniku gospodarczej działalności ludzi środowisko zostało tak zmienione, że straciło w niektórych przypadkach zdolność odnowienia się, a część jego zasobów jest na wyczerpaniu.
My też możemy przyczynić się do obrony środowiska. Aby to uczynić powinniśmy:
– oszczędzać wodę
– produkować mniej śmieci
– segregować je
– używać dezodorantów bez aerozolu
– szanować zieleń
– odzyskiwać surowce wtórne
– sadzić nowe lasy
– budować więcej elektrowni , które wykorzystują energię odnawialną
– ograniczyć używanie opakowań plastikowych

Ziemię mamy tylko jedną więc szanujmy ją. Nasze zdrowie i życie zależy od stanu środowiska. Dlatego musimy je chronić.