Referendum lokalne

REFERENDUM LOKALNE

– Zadania i kompetencje organów danej jednostki lub odwołania organu stanowiącego tej jednostki.
– Inicjatywa należy do – rad, mieszkańcy 10% w gminie i powiecie, 5% w województwie.
– W sprawie odwołania rad przed upływem kadencji – refer.na wniosek mieszkańców.
– Refer. nie przeprowadza się przed upływem 12 mieś. od dnia wyborów albo od ostatniego refer. / 6 mieś. przed końcem kadencji rad.
– Samoopodatkowanie się na cele publ.- tylko w drodze refer.
– Uchwała o refer. ogłaszana jest w woj.dz.urz. w gminie bezzwłocznie rozplakatować.
– – // – – podejmowana jest przez rady bezwzgl.większ.głos.
– Refer. przeprowadza się między 30 a 40 dniem od opublikowania uchwały w dniu wolnym od pracy.
– Inicjatywa należy do: 15 obywateli wojew. i powiat, 5 gmina, org. społeczna, partia polit. działająca w danej jednostce sam. teryt.
– Ogłoszenie o refer. w gminie w sposób zwyczajowo przyjęty, powiat i wojew. ogłoszenie w prasie.
– W 60 dni od dnia powiadomieniem przew. zarządu, inicjator refer. zbiera podpisy osób uprawnionych.
– Uchwałę o refer. organ stanowiący podejmuje w 30 dni od dnia przekazania wniosku przewod. zarządu.
– Refer. w sprawie odwołania rad – wniosek składa się komisarzowi wyborczemu. Kom. wyb. Wydaje decyzję nie później niż w ciągu 30 dni od dnia złożenia wniosku.
– Kampania referendalna rozpoczyna się z dniem podjęcia uchwały o refer.
i musi się zakończyć na 24 godz. przed dniem głosowania.
– Koszty refer. budżet państwa, gdy z inicjatywy sam. teryt., Inicjator z własnej kieszeni (może organizować zbiórki pieniędzy na cele referendum). Musi być sporządzone sprawozdanie finansowe (ma na to3 mieś). Nadwyżki finansowe tylko na cele charytatywne.
– Terytorialną komisję wyborczą powołuje się na 25 dni a obwodową na 21 dni przed dniem referendum. Szczegóły w Ordynacji wyborczej Dz.U.Nr 95, poz.602 i Nr 160,poz.1060 z dnia 16lipca 1998 r.
– Skład kom. teryt. od 6 do 16 osób, w obwodowej od 6 do 10 osób (bez członków rady, zarządu i inicjatora) jeśli refer. dotyczy odwołania organu stanowiącego jednostki sam. teryt.
– Referendum jest ważne, jeśli wzięło udział, co najmniej 30 % uprawnionych do głosowania, oddano więcej niż połowę głosów za jednym z rozwiązań, w sprawie samoopodatkowania, jeśli oddano, co najmniej 2/3 ważnych głosów.
– Po zakończeniu głosowania obwodowa komisja sporządza w trzech egzemplarzach protokół wyników w obwodzie, (jeden do wywieszenia dla ludzi, drugi do komisji terytorialnej lub powiatowej, gdy refer. wojewódzkie, trzeci dla wójta) po otrzymaniu protokołów glosowania od komisji obwodowych komisja terytorialna sporządza w czterech egz. protokół wyników głosowania. Przewod. komisji obwodowej przekazuje w depozyt wójtowi (burm. prezyd.) dokumenty z głosowania w zapieczętowanych pakietach wraz z pieczęcią komisji. W celu przeprowadzenia referendum wojewódzkiego powołuje się komisje powiatowe (jako organy pomocnicze dla ustalenia zbiorczych wyników glosowania z obwodów znajdujących się na obszarze powiatów) w składzie od 6 do 10 osób.
– Ogłoszenie wyników – wywieszenie w siedzibie komisji teryt. – wojewoda ogłasza w woj.dz.urz. niezwłocznie po otrzymaniu protokołu wyników od komisji teryt.
– W terminie 7 dni od ogłoszenia wyników w woj.dz.urz. każdy uprawniony może wnieść protest. Sąd okręgowy rozpatruje protest w ciągu 14 dni od dnia zgłoszenia.