Temat : Refleksje nad naturą człowieka w ?Makbecie? W. Szekspira.
Człowiek ? kim jest ? Jakie prawa nim rządzą ? W średniowieczu na ten temat ukształtowała się teoria głosząca, że Bóg znajduje się w środku zainteresowania. To On jest najważniejszy i wszystko jemu jest podporządkowane oraz, że ludzie są od Niego w ogromny sposób uzależnieni. Nowa epoka ? renesans przyniosła zmianę poglądów. W centrum postawiono człowieka. Wszystko co wymyślano i tworzono robiono z myślą o nim. Starano się poznać jakimi zasadami kieruje się natura tej wolnej istoty w niewielkim stopniu zależnej od Stwórcy. Najpełniej cechy ludzi renesansowych pokazuje bardzo popularna sentencja tego okresu: ?Homo sum et nihil humani a me alienuj esse puto? co znaczy ?Człowiekiem jestem i nic co ludzkie nie jest mi obce?. Myśliciele odrodzenia starali się poznać naturę człowieka, jego przeżycia i zrozumieć co rządzi ludzkim rozumem.
Ciekawym sposobem przedstawienia natury człowieka i jego usposobienia jest dzieło W. Szekspira ?Makbet?. Na jego podstawie należy stwierdzić, że to co kieruje ludźmi to ich namiętności, czyli najskrytsze marzenia. To one powodują, że każdy z nas jest w stanie zrobić wszystko, by osiągnąć upragnioną rzecz. Jak na nas potrafią oddziaływać najbardziej utajnione pragnienia pokazuje postać głównego bohatera tego dramatu. Makbet by zaspokoić swoje ambicje jest gotów popełnić największą zbrodnię. Dla niego najtrudniejsze było tylko pierwsze przestępstwo. Kolejne przyszły z nadzwyczajną lekkością. Zabija swojego przyjaciela, morduje kolejnych wrogów czy ich rodziny nie patrząc na ich cierpienie, by tylko osiągnąć upragniony cel ? utrzymać władzę. Jak zmienia się jego wnętrze pod wpływem pragnień nietrudno zauważyć. Makbetowi przed spotkaniem z wiedźmami i pierwszym morderstwem na pewno nie przyszłoby do głowy uśmiercić swojego najlepszego kompana, jednak najskrytsze marzenia powodują zmianę i główny bohater dąży po trupach do celu. Przechodzi on istną metamorfozę, która z uczciwego człowieka stwarza strasznego tyrana. Uważam, że namiętności potrafią zmienić każdego z nas z szlachetnego obywatela w okrutnego oszusta. Ukryte pragnienia mają nad nami ogromną władzę i są nieodłącznym elementem naszej natury.
Sądzę również, że wnętrze człowieka jest czymś czego do końca nie jesteśmy w stanie poznać. Nigdy nie wiemy jak zachowamy się w różnych sytuacjach, co zrobimy w określonym momencie. Możemy tylko zastanawiać się jak postąpilibyśmy podczas jakiegoś zdarzenia. Uważam, że Lady Makbet ? żona głównego bohatera także do końca nie wiedziała jak postąpi w następnych, trudnych chwilach. Na początku wydawała się kobietą twardą, zdecydowaną, silniejszą psychicznie od męża, którą opanowały namiętności. Jej marzeniem było zostać królową, mieć władzę. Starała siędążyć do tego przy pomocy swojego męża. Jednak nieoczekiwanie przeżywa kryzys wewnętrzny. Nie wytrzymuje napięcia spowodowanego kolejnymi zbrodniami. Myślę, że Lady Makbet sama nie spodziewała się, że któregoś dnia załamie się i nie będzie w stanie znieść tylu morderstw. Była przekonana, że jest na tyle silna, że poradzi sobie z natłokiem zła. Chyba do końca nie poznała swojego wnętrza. Sądzę, że każdy człowiek nie potrafi dokładnie i do końca poznać swojej natury. Nigdy nie wiemy co zrobimy w danej sytuacji. Podobnie Lady Makbet, która w najmroczniejszych snach nie przypuszczała, że nie poradzi sobie z jakimś trudnym zdarzeniem. A przyczyną tego była niewiedza, a dokładnie brak zrozumienia i poznania swojego wnętrza.
Pragnę również stwierdzić, że natura człowieka jest dwulicowa. Ludzie potrafią być jednocześnie dla siebie dobrymi przyjaciółmi i najgorszymi wrogami. Wnętrze każdego z nas sprawia, że w jednych sytuacjach jesteśmy łagodni jak baranek, a w innych chytrzy jak lis. Bardzo dobrze oddaje to krótki fragment ?Makbeta? Szekspira : ?Choć wszystek brud świata umie przywdziać wygląd cnoty, cnota ma prawo zachować swój wygląd.? Także Makbet i Lady Makbet mimo że oficjalnie są mili i przychylni dla wszystkich, to potajemnie planują morderstwa. Wszystko jest spowodowane działaniem wywodzącym się z ich wnętrza. Myślę, że natura człowieka sprawia to, że dla jednych w pewnym momencie jesteśmy przyjaciółmi, aby już za chwilę tą samą osobę utopić w łyżce wody.
Podsumowując pragnę stwierdzić, że natura człowieka to rzecz nie do końca przez nas poznana, która w wielu momentach sprawia, że jesteśmy dwulicowi i zachowujemy się tak jak nigdy byśmy nie przypuszczali. Czynnikiem zmieniającym wnętrze ludzi są ich namiętności, które powodują, że dla osiągnięcia celu są oni zdolni do wszystkiego. Pod ich wpływem kształtuje się natura każdego z nas. Uważam, że nasz środek jest w pewnej części tajemnicą, którą trudno zrozumieć. Ponadto nigdy nie wiemy jak postąpimy w trudnych sytuacjach. Sądzę, że dzieło W. Szekspira ? ?Makbet? mimo, że napisane dosyć dawno jest aktualne do dzisiaj, gdyż natura człowieka się nie zmieniła. Wciąż rządzą nami różne namiętności: władza, pieniądze czy sława.