REJESTRY W SYSTEMIE WINDOWS

REJESTRY W SYSTEMIE WINDOWS

Co to jest rejestr ?

Rejestr – jest centralna bazą danych przeznaczoną do gromadzenia w jednolity sposób wszystkich danych konfiguracyjnych systemu Windows oraz programów, które pod nim działają.
W rejestrach Windows 95/98 przechowuje aktualną konfigurację sprzętową, programową, hasła użytkowników, sekcje konfiguracyjne zainstalowanych programów oraz wiele innych informacji. Rejestry znajdują się w dwóch plikach SYSTEM.DAT i USER.DAT oraz w kopiach bezpieczeństwa SYSTEM.DA0 i USER.DA0. Wszystkie te pliki mają atrybuty HIDDEN , SYSTEM , READONLY.
Jeżeli nastąpi poważniejsze uszkodzenie plików rejestrów to najprawdopodobniej będziemy musieli znowu zainstalować Windows 95/98.
Rejestry można edytować przy pomocy programu REGEDIT.EXE, który uruchamia się poleceniem Start / Uruchom / regedit.exe lub przy pomocy narzędzia dla amatorów WINHACKER.EXE. W programie REGEDIT po lewej stronie są klucze i sekcje (pozycje) a po prawej wartości.

Tworzenie kopii zapasowej Rejestru

Przed przystąpieniem do modyfikowania danych w Rejestrze powinniśmy koniecznie wykonać ich kopię, aby w razie potrzeby można było przywrócić pierwotną zawartość bazy. Pamiętajmy, że kilka błędnych pozycji w Rejestrze może spowodować zawieszenie Windows, a edytor Regedit zapisuje od razu wszystkie modyfikacje i nieostrzega przed wprowadzeniem nieprawidłowych wartości! W systemie Windows 95 do kopiowania Rejestru możemy wykorzystać program narzędziowy ERU (Emergency Recovery Utiiity) dostępny na płycie instalacyjnej, natomiast w Windows 98 wystarczy użyć polecenia scanreg /backup (w celu odtwożenia kopii rejestru używamy polecenia scanreg /restore [oczywiście pod DOS-em]). W przypadku systemu NT należy z kolei wykorzystać polecenie rdisk /s.

Kontroler rejestrów

Kontroler Rejestru zapisuje kopię plików rejestru podczas wyjścia z systemu. Tworzy on standardowo pięć kopii rejestrów w folderze \\Windows\\Sysbckup, zapisując je w plikach rb001.cab, rb002.cab itd.. Pliki te zawierają wszystkie dane z podstawowych plików konfiguracyjnych systemu: system.dat, user.dat , system.ini, oraz win.ini.

Możemy jednak wskazać Kontrolerowi Rejestru dodatkowe pliki, których kopie będzie on zapisywał razem z powyższymi. W tym celu trzeba otworzyć w Notatniku plik scanreg.ini {znajdziecie go w folderze Windows} i dopisać pełne nazwy tych plików wraz ze ścieżką dostępu:

Files=c:\\autoexec.bat, c:\\config.sys

Można również zmienić standardową liczbę pięciu tworzonych kopii {od 1 do 99} zmieniając wartość parametru MaxBackupCopies, a także zadecydować, czy Kontroler Rejestru ma usuwać nieużywane dane z naszych rejestrów przez ustawienie:
Optimize=1 (lub 0 jeśli dane mają być zachowane w rejestrach)

Czasem będziemy chcieli utworzyć kopię plików systemowych przed instalacją nowego oprogramowania bądź urządzenia. Wystarczy wówczas wywołać z Menu Start | Uruchom program scanregw.exe i postępować według dalszych jego instrukcji.

Defragmentowanie Rejestru

Duże rozmiary Rejestru mają negatywny wpływ na szybkość pracy systemu. Z tego też względu co kilka tygodni powinniśmy optymalizować zawartość tej bazy.W tym celu musimy uruchomić komputer w trybie MS-DOS i wprowadzić polecenie scanreg /fix. Po sprawdzeniu zawartości nastąpi automatyczna defragmentacja Rejestru, dzięki czemu znacznie zmniejszą się jego rozmiary.

Bezpieczeństwo danych Rejestru

Można zabezpieczyć bazę danych naszego Rejestru przed modyfikacją przez niepowołane osoby. Trzeba w tym celu odszukać klucz
HKEY_CURRENT_USER\\Software\\Microsoft\\Windows \\CurrentVersion\\Policies\\System
i nadać wartość \’DWORD\’ równą 1 podkluczowi DisableRegistryTools.

Rejestr składa się z dwóch podstawowych elementów – kluczy i zgromadzonych w nich danych (tzw. wartości). Struktura rejestrów jest hierarchiczna (drzewiasta) – oznacza to, że każdy klucz może posiadać swoje podklucze i wartości. Każdy z tych podkluczy może posiadać swoje podklucze i wartości, itd.

Rejestr Windows 95/98 jest strukturą drzewiastą która posiada 6 korzeni:

HKEY_CLASSES_ROOT:
Gałąź ta zawiera wszystkie typy plików, ich rozszerzeń i informacje OLE dla wszystkich aplikacji obsługujących OLE. Częścią tej gałęzi jest klucz CLSID (skrót od Class ID – identyfikator klasy), który zawiera wszystkie informacje używane do komunikacji pomiędzy różnymi aplikacjami. Mimo to zawartość klucza HKEY_CLASSES_ROOT łatwo zmienić, nie należy bawić się z niczym, co znajduje się w podkluczu CLSID, gdyż prawie żadna z informacji tam zawartych nie jest wyrażona w sposób zrozumiały. Cała gałąź jest lustrzanym odbiciem klucza HKEY_LOCAL_MACHINE\\SOFTWARE\\Classes, ale dla jasności i ułatwienia dostępu wyświetlona jest osobno.
HKEY_USERS:
Ta gałąź zawiera osobną podgałąź dla każdego użytkownika systemu.Mimo to, że Windows 95 może być skonfigurowany tak, aby obsługiwać wielu użytkowników, w gałęzi HKEY_USERS znajduje się najczęciej tylko jeden użytkownik o nazwie default (domyślny). W gałęzi każdego z użytkowników znajdziesz ustawienia dla tego użytkownika. Są to na przykład ustawienia Panelu sterowania i preferencje Eksploratora. Korzysta z nich również częć aplikacji.
HKEY_CURRENT_USER:
Ta gałąź wskazuje na częć gałęzi HKEY_USERS, określając aktualnego użytkownika. Dzięki temu każda aplikacja może odczytywać ustawienia dotyczące aktualnego użytkownika bez potrzeby dowiadywania się, kto jest w tym czasie zalogowany. Ustawienia dotyczące aktualnego użytkownika podzielone są pomiędzy kilka kategorii: AppEvents, Control Panel, InstallLocationsMRU, Keyboard Layout, Network, RemoteAccess i Software. Najbardziej użyteczna z nich, Software, zawiera gałąź dla prawie wszystkich zainstalowanych na komputerze, posortowanych według producenta. Ustawienia Windows znajdują się w gałęzi Microsoft. Identyczne dane znajdują się w kluczu HKEY_USERS\\użytkownik (przy czym \”użytkownik\” to np. \”Adam\”, albo .Default, posiadający dane przypisane domyślnemu użytkownikowi systemu).
HKEY_LOCAL_MACHINE:
Gałąź ta zawiera informacje, które dotyczą wszystkich urządzeń i całego oprogramowania zainstalowanego na komputerze i są przypisane wszystkim użytkownikom. Podczas zmieniania informacji o przyłączonych do komputera urządzeniach należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ łatwo można spowodować, że urządzenie stanie się niedostępne. Większość ustawień dotyczących sprzętu można w bezpieczny sposób konfigurować za pomocą Menedżera urządzeń. Szczególnie interesująca w tej gałęzi jest podgałąź Software, która zawiera wszystkie informacje dotyczące aplikacji zainstalowanych na komputerze. Oprócz niej istnieje również gałąź HKEY_CURRENT_USER\\Software, w której znajdziesz informacje o poszczególnych użytkownikach. Jednak miejscem, w którym ustawienia należy sprawdzać najpierw, jest HKEY_LOCAL_MACHINE\\Software. Zauważysz zapewne również gałąź Config. Zawiera ona jeden lub więcej ponumerowanych profili sprzętowych (Hardware Profiles). Bieżący profil sprzętowy jest odzwierciedlony w HKEY_CURRENT_CONFIG.
HKEY_CURRENT_CONFIG:
Klucz ten wskazuje na część HKEY_LOCAL_MACHINE\\config odpowiadającą bieżącym ustawieniom sprzętowym.
HKEY_DYN_DATA:
Ten klucz z kolei jest dość interesujący, ponieważ zawiera dane, które przez cały czas muszą znajdować się w pamięci RAM. Stałą aktualizację danych zapewnia odpowiedni mechanizm, który co pewien określony czas \”odświeża\” rejestr.
Uwaga! Powyższe informacje dotyczą Rejestru Windows 95. Niektóre zawarte tu informacje mogą nie odpowiadać Rejestrowi w nowszych wersjach Windowsa, jednak w Windows 98 różnice te są niewielkie.

Kopiowanie parametrów wprowadzonych w rejestrze na inne komputery

Aby skopiować na inne komputery wprowadzone do Rejestru parametry powinniśmy skorzystać z dostępnej w Rejestrze funkcji eksportu. Edytor Rejestru pozwala bowiem na skopiowanie wybranych gałęzi bazy do pliku o rozszerzeniu REG. Aby następnie zaimportować tak zapisane parametry systemu, wystarczy dwukrotnie kliknąć utworzony plik. Najlepszym rozwiązaniem jest wyeksportowanie parametrów na dyskietkę, dzięki czemu mogą one być później wczytane na innych komputerach. W celu zapisania odpowiednich parametrów wybieramy odpowiednią gałąź i uaktywniamy funkcję Rejestr | Eksportuj plik Rejestru. Trzeba przy tym zwrócić uwagę, aby nie eksportować całego Rejestru, lecz tylko wybraną gałąź.

Rejestr w aplikacjach:
Rejestr systemowy jest wielodostępowy – żadna z aplikacji nie może go mieć \”na wyłączność\”. Wszelkie operacje na rejestrze podlegają \”komitetowi kolejkowemu\” – nie są wykonywane jednocześnie, lecz po kolei. Eliminuje to wszelkiego typu błędu nieupoważnionego dostępu, lub dostępu do danych, które właśnie podlegają zapisywaniu. Większość funkcji API dostosowuje się do takiego trybu pracy. Istnieją jednak funkcje, które moga wymusić szybsze zapisywanie danych – ale ich użytkowanie nie należy do bezpiecznych. Łatwo zawiesić przy tym aplikacje (lub nawet i system). Ogólnie należy wykorzystywać je tylko w najwyższej konieczności (czytaj: nigdy).

Zalety rejestru:
Wymieniane przez Microsoft zalety użytej w Windows koncepcji Rejestru:
• Jedno miejsce przechowywania danych wykorzystywanych przy enumeracji i konfigurowaniu urządzeń, ich sterowników, aplikacji oraz samego systemu operacyjnego.
• System operacyjny automatycznie tworzy kopię ostatniej poprawnej konfiguracji wykorzystywanej przy uruchamianiu komputera.
• Jeżeli zastosowana zostanie opcja wykorzystywania indywidualnych profili konfiguracyjnych użytkowników, odpowiednie dane mogą być przechowywane na serwerze sieci. Pozwala to na korzystanie z własnej konfiguracji niezależnie od tego, której końcówki sieci używamy.
• Administratorzy sieci mogą korzystać ze specjalnych narzędzi umożliwiających wprowadzenie wszelkich zmian konfiguracyjnych z dowolnej końcówki sieci, niezależnie od jej rodzaju.

Wady rejestru:
Uszkodzenie plików rejestru powoduje unieruchomienie całego systemu operacyjnego. Dlatego Windows sam robi kopie bezpieczeństwa tych plików i zapisuje je jako SYSTEM.DA0 i USER.DA0. Rejestr w Windows 9x jest ogólnie rzecz biorąc słabo chroniony – można łatwo zintegrować program z systemem, w drugą stronę nie jest już tak łatwo. Wykorzystują to wirusy skryptowe (VBS), trojany, systemy aureate, oraz programy użytkowe typu: Internet Explorer oraz MS Office :|. Każdy ma dostęp do wszystkich danych zgromadzonych w rejestrze – co jest jednocześnie wadą i zaletą. Ilość przechowywanych w nim danych ma istotny wpływ na szybkość startu i pracy systemu. Choć pliki rejestru nie są ładowane bezpośrednio do pamięci operacyjnej, lecz cały czas przechowywane w pliku wymiany, ich wielkość ma duży wpływ na szybkość operowania na nich. Rejestr ogólnie utrudnia przenoszenie aplikacji wraz z jej oryginalnymi ustawieniami.

PRZYKŁADY REJSTRÓW

SKRÓTY BEZ SYMBOLU STRZAŁKI
Każda nowo powstała ikona skrótu do programu czy dokumentu oznaczana jest dodatkowo symbolem strzałki. Aby wyłączyć tę opcję, należy wybrać gałąź HKEY_CLASSES_ROOT\\lnkfile i usunąć pozycję IsShortcut. Po ponownym uruchomieniu Windows symbol strzałki nie będzie już wyświetlany ani przy tworzeniu nowych, ani w przypadku wszystkich istniejących skrótów. Pierwotne ustawienia przywrócimy, wstawiając pozycję IsShortcut z wartością \” \”.

USUWANIE ZBĘDNYCH POZYCJI Z MENU KONTEKSTOWEGO
Jeśli przeszkadza nam fakt, że po otwarciu menu kontekstowego Plik \\Nowy element pojawia się dtuga lista typów plików, których w ogóle nie zamierzamy tworzyć, możemy uporządkować to menu za pomocą kluczy shellnew. W tym celu uruchamiamy edytor Rejestru, wybieramy gałąź HKEY_CLASSES_ROOT i za pomocą funkcji Edycja | Znajdź wyszukujemy niepotrzebne pozycje. Jeżeli na przykład z poziomu menu kontekstowego Pulpitu nigdy nie tworzymy arkuszy Excela, to z pozycji Excel.Sheet.8 możemy usunąć klucz shellnew. Taka modyfikacja nie ma oczywiście żadnego wpływu na pracę programu.

KONFIGUROWANIE MENU START
Tabela zawiera opcje, za pomocą których można konfigurować menu Start.
Parametry te należy umieścić w kluczu HKEY_CURRENT_USER\\Software\\Microsoft\\Windows\\CurrentVersion\\Policies\\Explorer.
*) 1=aktywny, 0=nieaktywny; wszystkie wartości typu DWORD
Parametr Wartość* Opis
NoFileMenu 1 (0) Z Eksploratora usuwane jest menu plik
NoRun 1 (0) Z menu Start usuwana jest funkcja Uruchom
NoFind 1 (0) Wyłączana jest funkcja Znajdź
NoDeletePrinter 1 (0) Zainstalowanych drukarek nie można usunąć z systemu
NoSaveSetting 1 (0) Na zakończenie pracy Windows nie są zapamiętywane ustawienia Pulpitu (okna, układ ikon)
NoRecentDocsMenu 1 (0) Z menu Start usuwana jest lista ostatnio wykorzystywanych elementów
NoClose 1 (0) Polecenie menu startowego Zamknij system staje się niedostępne. Systemu Windows nie można zamknąć za pomocą klawiatury. Po naciśnięciu sekwencji [Ctrl]+[Alt]+[Del] nie pojawia się również przycisk Zamknij system

UKRYWANIE USTAWIEŃ SYSTEMU
W środowisku Windows możemy nie tylko ukrywać całe moduły Panelu sterowania, ale także ograniczać dostęp do określonych ustawień systemu (np. do funkcji zmiany rozdzielczości ekranu). W tym celu w gałęzi Rejestru HKEY_CURRENT_USER\\Software\\Microsoft\\Windows\\CurrentVersion\\Policies musimy dodać klucz System. Następnie przy użyciu funkcji Edycja | Nowy | Wartość DWORD należy wprowadzić odpowiednie parametry (patrz tabela „Ukrywanie ustawień systemu\”) i uaktywnić je, wstawiając za każdym razem wartość l.
*) 1=aktywny, 0=nieaktywny; wszystkie wartości typu DWORD
Parametr
Wartość* Opis
NoDispCPL 1 (0) Niemożliwa staje się zmiana rozdzielczości obrazu, wygaszacza ekranu i tła za pomocą modułu Ekran
NoDispSettingsPage 1 (0) Z modułu Ekran usuwana jest tylko karta umożliwiająca zmianę rozdzielczości obrazu
NoSecCPL 1 (0) Wyłączany jest moduł Hasła
NoPwdPage 1 (0) Moduł Hasła jest wyświetlany, ale nie ma możliwości zmiany istniejących haseł
NoDevMgrPage 1 (0) Wyłączana jest karta Menadżera urządzeń; nie ma możliwości usuwania żadnego sprzętu

Podgląd plików bitmapowych
Zamiast standardowej ikony plików bitmapowych możemy uzyskać podgląd ich zawartości. Zmiana ta znacznie ułatwia orientację i przyspiesza wybór odpowiedniego rysunku. Uruchamiamy program regedit znajdujący się w katalogu z systemem windows.
Przeglądamy katalog HKEY_ CLASSES_ROOT i odnajdujemy pozycję Paint.Picture (lub inną odpowiadającą programowi, z którym mamy skojarzone pliki z rozszerzeniem bmp).
Jeden z podkatalogów nazywa się DefaultIcon. Zaznaczamy go, a następnie zmieniamy na %1 wartość domyślną (przez dwukrotne jej kliknięcie) znajdującą się w prawym oknie. Od tej pory dla wszystkich bitmap, które nie mają własnych ikon Windows 95 będzie wyświetlał ich miniaturę.

Ustawienie obrazka w tle w dowolnym miejscu
Obrazek, który wykorzystujemy jako tapetę Windows, można rozciągnąć na cały ekran, albo ustawić pośrodku ekranu. Nie ma konwencjonalnej metody umieszczenia go w dowolnym miejscu ekranu.
Aby tak uczynić, należy dokonać ingerencji w Rejestrze.
1. W edytorze Rejestru należy otworzyć klucz HKEY_CURRENT_USER/Control Panel/Desktop i klawiszem Tab przenieść się do prawej części ekranu.
2. Teraz tworzymy nową wartość ciągu o nazwie „WallpaperOriginX\” oraz drugą – o nazwie „WallpaperOriginY\”.
3. Jeśli jeden z tych wpisów ma wartość O, wówczas obrazekjest wyśrodkowany względem danej osi. Przez podanie innej wartości, także ujemnej, można ustawić obrazek w wybranym miejscu ekranu. Odległość od lewej krawędzi ekranu określa parametr „WallpaperOriginX\”, zaś „WallpaperOriginY\” – od krawędzi górnej.
4. Obrazek może wychodzić poza ekran. Jeśli jako wartość WallpaperOriginX podamy -100, wówczas obciętych zostanie 100 pikseli od lewej krawędzi ekranu.
5. UWAGA! Ważne jest przy tym, aby w menu właściwości ekranu wyświetlanie tapety było ustawione jako wyśrodkowane.

Ukrycie zawartości na liście „Uruchom\”
Jeżeli często korzystasz z opcji „Uruchom\” w menu Start, na pewno zauważysz, że w oknie „Uruchom\” tworzona jest lista ostatnio wywołanych poleceń, widoczna dla każdego, kto zasiądzie przy Twoim komputerze. Jeżeli zależy Ci na dyskrecji, możesz usunąć znajdujące się na niej pozycje.
1. W Rejestrze odnajdź klucz: HKEY_CURRENT_USER/Software/Microsoft/Windows/CurrentVersion\\Explorer\\RunMRU.
2. Po prawej stronie zobaczysz nazwy odpowiadające uruchamianym programom. Listę czyścisz kasując te nazwy.
3. Zamknij edytor i zrestartuj Windows.

Jak zmienić nazwę zarejestrowanego użytkownika Windows 95 ?
Otwieramy klucz HKEY_LOCAL_MACHINE \\ SOFTWARE \\ Microsoft \\ Windows \\ CurrentVersion a kolejne pozycje to:
RegisteredOwner [CIĄG] Nazwa użytkownika
RegisteredOrganization [CIĄG] Nazwa organizacji
ProductName [CIĄG] Nazwa produktu w tym przypadku [Microsoft Windows 95 lub 98]
ProductId [CIĄG] Identyfikator produktu
Version [CIĄG] Nazwa wersji
VersionNumber [CIĄG] Numer wersji
Ustalanie częstotliwości migania kursora
W każdym polu, gdzie wprowadza się dane tekstowe, pojawia się kursor, który
miga zawsze z tą samą częstotliwością. Tymczasem istnieje możliwość zwiększenia lub zmniejszenia tej częstotliwości. Można także wyłączyć miganie. Znajdź klucz Hkey_Current_User\\Control Panel\\Desktop i wstaw doń wartość ciągu CursorBlinkRate. Gdy przypiszesz jej ,,1\” kursor będzie migał z maksymalną możliwą częstotliwością, zaś przy ,, 6000\” kursor przestanie migać.

USUWAMY WYRAŻENIE \”SKRÓT DO…\”
Tworząc skrót, automatycznie dodawane jest przed nazwą określonego pliku lub folderu wyrażenie Skrót do. Aby wyłączyć ten mechanizm, należy w gałęzi HKEY_CURRENT_USER\\Software\\Microsoft\\Windows\\CurrentVersion\\Explorer zmienić na 00 00 00 00 wartość pozycji link. Jeśli takiej pozycji nie ma w naszym Rejestrze, to powinniśmy ją dodać za pomocą funkcji Edycja | Nowy | Wartość binarna. Aby przywrócić opcję automatycznego dodawania wyrażenia Skrót do, należy natomiast wpisać wartość le 00 00 00.

SZYBKIE OTWIERANIE MENU START
W Windows 98 otwieranie podrzędnych folderów menu Start trwa zwykle dość długo. Opóźnienie nie zależy od szybkości komputera, lecz wynika ze standardowych ustawień. Aby zmienić ten parametr, powinniśmy w kluczu HKEY_CURRENT_USER\\ControlPanel\\Desktop utworzyć nowy parametr (wartość ciągu) MenuShowDelay i przypisać mu na przykład wartość 50. Im większa będzie ta liczba, tym wolniej będą otwierać się poszczególne menu.
OTWIERANIE OKIEN BEZ ANIMACJI
Podczas maksymalizowania okien Windows wykonuje dodatkową animację i z tego powodu wolniej otwiera dane okno. Aby to zmienić, należy w kluczu HKEy_CURRENT USER\\ControlPanel\\Desktop\\WindowMetrics dodać za pomocą funkcji Edycja | Nowy | Wartość DWORD dodać pozycję MinAnimate i nadać jej wartość 0.
SZYBKIE OPRÓŻNIANIE KOSZA
Kiedy chcesz usunąć plik z Kosza, niezbyt wygodne jest przesuwanie otwartych okien w poszukiwaniu jego ikony. Stratą czasu jest otwieranie kolejnych folderów, aby ją znaleźć. Czyż nie byłoby przyjemnie pozbywać się śmieci będąc w dowolnym folderze? Aby tego dokonać wykonaj następujące czynności. Rozwiń drzewo folderów, aż dojdziesz do HKEY_CLASSES_ROOT\\*\\shellex\\ContextMenuHandlers. Kliknij prawym klawiszem myszy folder ContextMenuHandlers i z menu kontekstowego wybierz Nowy/Klucz. Zostanie utworzony nowy folder, a jako jego tytuł wpisz: {645FF040-5081-101B-9F08-00AA002F954E}. Naciśnij klawisz [ENTER] i zamknij Edytor Rejestru. Od tej chwili, będąc w którymkolwiek folderze i klikając prawym klawiszem myszy dowolny obiekt, rozwiniesz menu kontekstowe z opcją Opróżnij kosz.
NATYCHMIASTOWY DOSTĘP DO OKNA DOS-OWEGO?
Jeśli pracujemy często z plikami DOS-owymi i chcemy uruchamiać tryb MS-DOS dla katalogu wybranego w Eksploratorze Windows, powinniśmy po prostu dołączyć odpowiedni skrót do menu kontekstowego Eksploratora. Uruchamiamy edytor Rejestru poleceniem Start | Uruchom | regedit, przechodzimy do pozycji HKEY_CLASSES_ROOT\\Folder\\shell, a następnie za pomocą komendy Edycja | Nowy | Klucz wprowadzamy klucz o nazwie dosfromhere. Pozycji Domyślna przypiszmy dowolny tekst, np. Tryb MS-DOS. Teraz tworzymy podklucz command i nadajemy mu wartość command. com /k cd „%L\”. Chcąc otworzyć okno DOS-owe dla wybranego katalogu, wystarczy tylko kliknąć folder prawym przyciskiem myszy i wywołać komendę Tryb MS-DOS.

Niewielka zmiana w Rejestrze umożliwia otwieranie okna MS-DOS dla wybranego katalogu.
Usuwamy kosz ?
Jeśli nie korzystamy z możliwości kosza na śmieci, a wyrzucanie przechowywanych tam rzeczy jest tylko zbędnym utrudnieniem, możemy całkowicie z niego zrezygnować. W tym celu odnajdujemy w Edytorze Rejestru następującą pozycje:
HKEY_LOCAL_MACHINE\\ SOFTWARE\\Microsoft\\ Windows\\CurrentVersion\\ explorer\\Desktop\\NameSpace.
Klikając na poszczególne ciągi liczbowe, obserwujemy wartości ukazujące się w prawym oknie do momentu, w którym zobaczymy tam napis \”Kosz\”. Następnie wciskając klawisz Del usuwamy go całkowicie.
Niewidoczne dyski?
Jeśli chcemy ukryć cały dysk przed oczami ciekawskich, wystarczy, że po odszukaniu w Rejestrze klucza : HKEY_CURRENT_USER\\Software\\Microsoft\\Windows\\CurrentVersion\\Policies\\Explorer wprowadzimy nową wartość binarną o nazwie \”NoDrives\”. W jej oknie edycyjnym wprowadzamy tyle jedynek, ile kolejnych liter dysków ma być niewidzialnych.

Ukrycie wybranych rozszerzeń plików
Jeśli chcesz samodzielnie decydować o tym, jakie rozszerzenia plików mają być wyświetlane, możesz zmodyfikować parametry danego rozszerzenia w Rejestrze.
1. Otwórz klucz HKEY_CLASSES_ROOT, a następnie otwórz interesujące Cię rozszerzenie.
2. Kliknij prawym klawiszem nazwę rozszerzenia i wybierz z menu kontekstowego „Nowy\” -> „Wartość ciągu\”.
3. Nową wartość nazwij „NeverShowExt\”. Dane rozszerzenie pliku nie będzie już dłużej widoczne podczas przeglądania zawartości dysków i katalogów w Eksploratorze.
Szybkie włączenie wygaszacza?
Czy nie prościej byłoby uruchamiać wygaszacz ekranu przez najechanie kursorem myszki w wybrany róg ekranu? Jeżeli tylko nie korzystasz z Aktywnego Pulpitu,
jest to możliwe.
l. W edytorze Rejestru odnajdż klucz: HKEY_CURRENT_USER\\Software\\Microsoft\\Windows\\CurrentVersion\\Screen Savers.
2. Utwórz nową wartość ciągu o nazwie MouseCorners i wprowadź do niej ciąg ,,-Y-N\”.
Po ponownym uruchomieniu systemu ulokowanie wskaźnika myszki w górnym prawym rogu ekranu będzie uaktywniało ustawiony w systemie wygaszacz ekranu.

1
Usunięcie ikony Poczta Otrzymana
Aby usunąć ikonę Poczta Otrzymana .Otwieramy klucz HKEY_LOCAL_MACHINE \\ SOFTWARE \\ Microsoft \\ Windows \\ CurrentVersion \\ explorer \\ Desktop \\ NameSpace i usuwamy sekcję {00020D75 – 0000 – 0000 – C000 – 000000000046}
Następnie klikamy lewym klawiszem myszki pulpit.Po naciśnięciu klawisza [F5] ikona Poczta Otrzymana zniknie z pulpitu.

.

4
Jak dodać Panel sterowania , Drukarki , Dial-Up Networking do menu Start ?
Ten zabieg wbrew pozorom ma wiele wspólnego z rejestrami , ale do jego wykonania nie używamy narzędzi operujących na rejestrach.
Klikamy prawym przyciskiem myszy na klawiszu Start i wybieramy opcję Exploruj. Następnie wciskamy znowu prawy klawisz myszy i wybieramy opcję Nowy obiekt | Folder. Nadajemy mu nazwę Panel sterowania.{21EC2020 – 3AEA – 1069 – A2DD – 08002B30309D}. Podobnie dla drukarek Folder nazywamy: Drukarki.{2227A280 – 3AEA – 1069 – A2DE – 08002B30309D} , dla Dial-Up Networking Folder nazywamy: Dial Up Net.{992CFFA0 – F557 – 101A – 88EC – 00DD010CCC48}

.

6
Zmiana nazwy Kosza z plikami usuniętymi
Otwieramy klucz HKEY_LOCAL_MACHINE \\ SOFTWARE \\ Classes \\ CLSID \\ {645FF040 – 5081 – 101B – 9F08 – 00AA002F954E} a następnie zmieniamy nazwę w pozycji :
Domyślna [CIĄG] Nazwa podpisu pod ikoną Kosza
Natomiast pod kluczem HKEY_LOCAL_MACHINE \\ SOFTWARE \\ Classes \\ CLSID \\ {645FF040 – 5081 – 101B – 9F08 – 00AA002F954E} \\ DefaultIcon możemy zmienić ikonę Kosza.Dostępne są pozycje:
Empty [CIĄG] Nazwa pliku z ikoną Kosza pustego np. C:\\WIN95\\pustykosz.ico
Full [CIĄG] Nazwa pliku z ikoną Kosza pełnego np. C:\\WIN95\\pełnykosz.ico
Aby zobaczyć zmianę należy kliknąć lewym przyciskiem myszy na pulpicie , a następnie wcisnąć klawisz [F5].

7
Zmiana podpisu i ikony Mój komputer
Otwieramy klucz HKEY_CLASSES_ROOT \\ CLSID \\ {20D04FE0-3AEA-1069-A2D8-08002B30309D} \\ DefaultIcon i w pozycji:
Domyślna [CIĄG] podajemy podpis ikony
W podkluczu DefaultIcon w wartości:
Domyślna [CIĄG] podajemy nazwę pliku z ikoną

8
Zmiana ikony używanej jako znacznik skrótu
Otwieramy klucz HKEY_LOCAL_MACHINE \\ SOFTWARE \\ Microsoft \\ Windows \\ CurrentVersion \\ explorer \\ Shell Icons i w pozycji która się tam znajduje (u mnie ma nazwę 29) wpisujemy nazwę ikony służącej jako znacznik skrótu.
Domyślnie Windows stosuje znak strzałki.

10
Odpowiednik folderu Autostart
Otwieramy klucz HKEY_LOCAL_MACHINE \\ SOFTWARE \\ Microsoft\\Windows \\ CurrentVersion \\ Run w tym miejscu jest rejestrowy odpowiednik folderu Autostart. Możemy tu wpisać nazwy programów które będą uruchamiane podczas startu systemu.
Tworzymy nowy [CIĄG] a w wartości ciągu podajemy ścieżkę dostępu do pliku.
…\\ CurrentVersion \\ Run (Uruchomienie po zalogowaniu się użytkownika)
…\\ CurrentVersion \\ RunOnce (Uruchomienie jednorazowe przy pierwszym zalogowaniem się dowolnego użytkownika)
…\\ CurrentVersion \\ RunOnceEx ?
…\\ CurrentVersion \\ RunServices (Uruchomienie przed zalogowaniem się użytkownika)
…\\ CurrentVersion \\ RunServicesOnce (Uruchomienie jednorazowe przed zalogowaniem się użytkownika)

11
Ustawienia pulpitu (odstępy między ikonami , położenie tapety …)
Nazwy plików w DOS\’ie bez tyldy.
Otwieramy klucz HKEY_LOCAL_MACHINE \\ System \\ CurrentControlSet \\ Control \\ FileSystem
Następnie tworzymy nową wartość binarną o nazwie NameNumericTail i nadajemy jej wartość 0.
Następnie restartujemy Windows 95/98.

12

Zmiana scieżki dostępu do napędu instalacyjnego Windows

Otwieramy klucz HKEY_LOCAL_MACHINE \\ SOFTWARE \\ Microsoft\\Windows \\ CurrentVersion \\ Setup
Następnie w pozycji SourcePath wpisujemy aktualną ścieżkę do instalacyjnej wersji systemu.

14
Ustawienia akceleracji i prędkości myszy
Otwieramy klucz HKEY_CURRENT_USER \\ Control Panel \\ Mouse
Modyfikujemy następujące pozycje:
MouseSpeed [CIĄG] prędkość myszy
MouseTreshold1 [CIĄG] pierwszy poziom akceleracji
MouseTreshold2 [CIĄG] drugi poziom akceleracji

15
Wnętrzności Internet Explorera
Menu kontekstowe Internet Explorera (prawy klawisz myszy)
HKEY_USERS \\ .Default \\ Software \\ Microsoft \\ Internet Explorer \\ MenuExt
kolejne pozycje (klucze) możemy dodawać. Poprzedzenie litery znakiem & powoduje , że możemy tę opcję wybrać kombinacją klawisza ALT + litera. Przykład:
&Moja strona będzie wyglądało Moja strona (wywołanie ALT + M)
Pozycja Domyślna [CIĄG] wskazuje ścieżkę dostępu do pliku html do otworzenia (plik może zawierać rozszerzenia w Javie)
Pozycja contexts [BIN] ustala kiedy opcja ma być widoczna w menu kontekstowym.

Logo Internet Explorera (w prawym górnym rogu).
HKEY_USERS \\ .Default \\ Software \\ Microsoft \\ Internet Explorer \\ Toolbar
Pozycja BrandBitmap [CIĄG] wskazuje ścieżkę dostępu do pliku bmp zawierającego logo normalnej wielkości.
Pozycja SmBrandBitmap [CIĄG] wskazuje ścieżkę dostępu do pliku bmp zawierającego logo zmniejszone.

Historia adresów wpisanych w polu Adres
HKEY_USERS \\ .Default \\ Software \\ Microsoft \\ Internet Explorer \\ TypedURLs

16
Aplikacje zainstalowane (Dodaj / Usuń programy)
Miejsce w rejestrze gdzie zapisane są informacje pomocne przy odinstalowywaniu aplikacji:
HKEY_LOCAL_MACHINE \\ SOFTWARE \\ Microsoft \\ Windows \\ CurrentVersion \\ Uninstall

17
Zmiana daty zmiany czasu zimowego na letni
Zmiana czasu zimowego na letni..Standardowo ustawiona we wrześniu…..zmiana na październik.
HKEY_LOCAL_MACHINE \\ System \\ CurrentControlSet \\ control \\ TimeZoneInformation

\”StandardStart\”=00,00,0a,00,00,00,05,00,02,00,00,00,00,00,00,00 – zmieniamy 0a na 09

18
Zabezpieczenie przed Nuke
Otwieramy klucz:
HKEY_LOCAL_MACHINE \\ System \\ CurrentControlSet \\ Services \\VxD \\ MSTCP
i dopisujemy BSDUrgent [CIĄG] ustawiamy na 0

19
Domyślny format nagrywania dźwięku (sound recorder) /Win98/
Otwieramy klucz:
HKEY_CURRENT_USER \\ SOFTWARE \\ Microsoft \\ Multimedia \\ Audio
i ustawiamy DefaultFormat na np.\”CD Quality\”.

20
Usuwanie pozycji Wyloguj z menu Start
Otwieramy klucz:
HKEY_CURRENT_USER \\ SOFTWARE \\ Microsoft \\ Windows \\ CurrentVersion \\ Policies \\ Explorer
i tworzymy NoLogOff [BIN] o wartości 01 00 00 00.

21
Zmiana kontroli podpisów (certyfikatów) /Win98/
Otwieramy klucz:
HKEY_LOCAL_MACHINE \\ SOFTWARE \\ Microsoft \\ Driver Signing
wpis Policy [BIN] wartości:
00 00 00 00 – brak kontroli
01 00 00 00 – sprawdzenie podpisu i wypisanie odpowiedniego kompunikatu.
02 00 00 00 -sprawdzenie podpisu , jeżeli sterownik nie posiada certyfikatu nie zostanie zainstalowany.

22
Ustawienia buforów napędu CD
Otwieramy klucz:
HKEY_LOCAL_MACHINE \\ System \\ CurrentControlSet \\ control \\ FileSystem \\ CDFS
Poszczegóne pozycje:
CacheSize – rozmiar bufora CD
Prefetch – ilość danych odczytywanych z wyprzedzeniem
PrefetchTail – ?

W rejestrze systemu Windows można zmienić całą masę ustawień niedostępnych standardowo. Ten dział jest właśnie o tym jak tego dokonać. Oczywiście edycja rejestru jest trochę ryzykowna więc jeśli robisz to pierwszy raz to zajrzyj do pomocy. Początkującym polecam szczególnie dział pomocy \”Tworzenie kopii zapasowej\”.

1) Pozycjonowanie tapety pulpitu w dowolnym miejscu
Prosty zabieg na rejestrze pozwala umieszczać dowolne bitmapy w każdym
miejscu ekranu. Wejdź do Edytora rejestru i otwórz klucz Hkey_Current_User\\Control Panel\\Desktop. Jako dane wartości ciągu Wallpaper podaj ścieżkę oraz nazwę pliku, który ma upiększyć Twój pulpit.
Następnie wstaw dwie nowe wartości ciągu nadając im nazwy WallpaperOriginX i WallpaperOriginY. Przypisz im odpowiednie współrzędne X i Y określające pozycję obrazka na pulpicie, a ściślej mówiąc odstępy obrazka od poziomej i pionowej środkowej osi ekranu.

2) Ustalanie prędkości otwierania menu
Jeśli domyślne opóźnienie przy otwieraniu menu Start i podrzędnych wydaje Ci się zbyt długie, możesz je skrócić – wystarczy drobna przeróbka w rejestrze.
Wyszukaj klucz Desktop. Klikając prawym klawiszem myszki w prawym oknie edytora utwórz nową wartość ciągu o nazwie MenuShowDelay. Teraz kliknij na nią podwójnie i wprowadź żądany czas opóźnienia w milisekundach. Gdy wpiszesz bardzo niską liczbę (np.10) menu podrzędne będą ,,wyskakiwały\” w zawrotnym tępie, z kolei przy ,,500\” nader flegmatycznie. Zwróć uwagę na to, że modyfikacje są uaktywniane wraz ze zrestartowaniem systemu.

3)
4) Modyfikowanie nazwy właściciela
Jeśli nabyłeś swój komputer od kolegi lub otrzymałeś od brata, który kupił coś
lepszego, Windows z pewnością pamięta jeszcze jego imię i nazwisko. Możesz to zresztą sprawdzić. Kliknij prawym klawiszem myszki na Mój komputer wybierz Właściwości i zobacz, co jest wpisane w wierszu Zarejestrowano dla. Gdy zechcesz zastąpić swoim nazwisko poprzedniego właściciela, uruchom Edytor rejestru i zmodyfikuj zapis RegisteredOwner w kluczu
Hkey_Local_Machine\\Software\\Microsoft\\Windows \\CurrentVersion.

5) Omijanie brakujących sterowników VXD
Gdy odinstalujesz jakąś aplikację, może się zdarzyć, że przy uruchamianiu systemu na ekranie będą się pojawiały komunikaty o braku sterowników wirtualnych. Alarm jest wprawdzie niegroźny ale na dłuższą metę potrafi nieźle denerwować, gdyż naprzykrza się za każdym podnoszeniem Windows. Przyczyną jest odinstalowany plik VXD, którego nazwa pozostała w rejestrze lub konfiguracyjnym zbiorze SYSTEM.INI. Zanotuj więc dokładną nazwę sterownika i postaraj się ją wyszukać w rejestrze lub w SYSTEM.INI. Odnaleziony zapis usuń.

6) Podgląd map bitowych
Jak się okazuje podgląd map bitowych BMP daje się zrealizować nie tylko w
formie zwykłych ikonek, lecz także w postaci miniaturowych obrazków. Najpierw musisz odnaleźć domyślną aplikację, w której są otwierane pliki BMP. Uruchom w tym celu Edytor rejestru i wyszukaj klucz Hkey_Classes_Root\\.bmp. W prawym oknie edytora ujrzysz opis zbiorów BMP wraz z odpowiednią aplikacją – najczęściej Paint. Picture lub Paintshop. Image. Teraz należy odnaleźć klucz o takiej nazwie (np. Paint. Picture), a następnie wprowadzić %1 jako dane wartości dla podklucza DefaultIcon.

7) Wyświetlanie komunikatu przed zalogowaniem
Jeśli masz zamiar poinformować o czymś współużytkowników komputera, nim
jeszcze zalogują się w systemie, wystarczy że umieścisz krótki zapis w rejestrze. Wyświetli on na ekranie okno z żądanym komunikatem jeszcze przed pojawieniem się okna logowania. Uruchom Edytor rejestru i otwórz klucz
Hkey_Local_Machine\\Software\\Microsoft\\Windows \\CurrentVersion\\Winlogon.
Wstaw doń nową wartość ciągu o nazwie LegalNoticeCaption. Kliknij podwójnie na na nowy zapis i wprowadź tytuł, który ma się pojawić w górnym pasku komunikatu. W podobny sposób utwórz kolejną wartość ciągu – tym razem nadaj jej nazwę LegalNoticeText. Jako dane przypisz jej tekst – treść twojej wiadomości.

8) Wyświetlanie wersji Windows na pulpicie
Zapewne widzieliście już kiedyś wersję beta Windows np. w gazecie. Wersja beta ma w prawym dolnym rogu opis jaka to wersja, kiedy została wydana itp. W wersji finalnej ta funkcja zostaje usunięta, jednak może się komuś przydać w celu szybkiej identyfikacji wersji Windows np. osobom mającym nadzór nad wieloma komputerami, lub jako ozdoba pulpitu. A więc zaczynamy. Uruchamiamy edytor rejestru i otwieramy klucz: HKEY_CURRENT_USER\\Control Panel\\Desktop
Tworzymy nową wartość ciągu: PaintDesktopVersion której następnie nadajemy wartość 1. Należy teraz tylko jeszcze zrestartować system i wszystko powinno być O.K

9) Zmiana tła menu w programach Internet Explorer i Eksplorator Windows
Tło menu tych obu programów nie musi być zawsze szare. Szarość może zastąpić wybrana przez nas bitmapa. Uruchamiamy edytor rejestru i otwieramy klucz:
HKEY_CURRENT_USER\\SOFTWARE\\Microsoft\\Internet Explorer\\Toolbar
Następnie tworzymy nową wartość ciągu: BackBitmap
Klikamy dwa razy na powstałą wartość i wpisujemy ścieżkę do bitmapy (np. C:\\Moje Dokumenty\\tlo.bmp). Jeszcze tylko restart i już możemy się cieszyć nowym wybranym przez nas tłem. Uwaga: porada ta działa jedynie w Windows\’98 i w Windows\’95 z zainstalowanym programem Internet Explorer 4.0.

.

12) Aktualizacja widoku w Eksploratorze
W przypadku kopiowania katalogów Eksplorator nie pokazuje ich od razu posortowanych w drzewku katalogów. Dopiero po odświeżeniu obrazu klawiszem F5 nowo skopiowane katalogi zostają wyświetlone poprawnie. Można temu zaradzić następująco:
Uruchom edytor rejestru i przejdź do klucza HKEY_LOCAL_MACHINE\\System\\CurrentControlSet\\Control. Zaznacz klucz Update. Po prawej stronie pojawi się klucz UpDateMode. Zmień wartość klucza z 01 na 00 i wciśnij OK. Teraz zmiany podczas kopiowania katalogów będą widoczne natychmiast.

14) Własne logo w górnym prawym rogu Internet Explorera
Otwieranie strony internetowej może trwać naprawdę długo, zwłaszcza w przypadku korzystania z łącza modemowego. Czekając na wyświetlenie zawartości witryny, w prawym górnym rogu okienka Internet Explorera możemy obejrzeć animację logo programu. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby umieścić w tym miejscu własny minifilm. Najpierw musimy utworzyć plik graficzny zawierający kolejne klatki animacji. Explorer korzysta ze zwykłego zbioru w formacie BMP, zawierającego dziesięć następujących po sobie obrazków. Pojedyncza klatka ma wymiar 22×22 lub 38×38 pikseli. Rozmiary te zależą od tego, czy w oknie Dostosowywanie Paska Narzędzi wybierzemy z listy Opcje ikon parametr Małe ikony czy też Duże ikony. Następnie tworzymy 10 osobnych plików BMP o wymiarach 22×22 (małe pole z animacją) lub 38×38 (duże pole) i umieszczamy w nich następujące po sobie klatki animacji. Można to wykonać w dowolnym edytorze graficznym. Następnie łączymy klatki w animację za pomocą programu Animated Bitmap Creator. Można go pobrać tutaj (program + opis działania). Teraz uruchamiamy edytor rejestru i do klucza: HKEY_CURRENT_USER\\Software\\Microsoft\\Internet Explorer\\Toolbar dodajemy wartość ciągu o nazwie SmBrandBitmap (klatka animacji 22×22 piksele) lub BrandBitmap (\”duża animacja\”). Jako wartość tych ciągów podajemy ścieżkę do utworzonego wsześniej pliku BMP. Możemy wskazać systemowi osobny obrazek, który będzie wyświetlany jedynie w czasie, gdy przeglądarka jest bezczynna. Aby to zrobić, należy – podobnie jak w przypadku omawianej wcześniej animacji – zaprojektować plik BMP o odpowiednich wymiarach(22×22 lub 38×38 pikseli), a następnie zmodyfikować zawartość Rejestru. Tym razem musimy dodać wartość ciągu o nazwie SmallBitmap (obrazek o wymiarach 22×22 pikseli) lub BigBitmap (38×38 pikseli) do klucza:
HKEY_CURRENT_USER\\Software\\Microsoft\\Internet Explorer\\Toolbar. Zawartością wpisu powinna być ścieżka do naszego obrazka BMP. Tutaj możesz ściągnąć archiwum z przykładami.

15) Dowolny napis na pasku zadań
Windows daje nam możliwość umieszczenia dowolnego napisu na pasku zadań tuż przed wyświetlaną godziną. Oczywiście należy pogrzebać w rejestrze aby uzyskać ten efekt. A więc zaczynamy uruchamiamy edytor rejestru i otwieramy klucz: HKEY_CURRENT_USER\\Control Panel\\International
Następnie tworzymy wartości ciągów o nazwie: sShortDate, sTimeFormat, s1159 i s2359. Ciągowi sShortDate nadajemy wartość: d.M.yyyy, ciągowi sTimeFormat: tt HH:mm:ss a ciągom s1159 i s2359: np.zegar. Jeszcze tylko restart i zobaczymy napis \”zegar\” przed zegarkiem.

16) Jak pozbyć się Harmonogramu Zadań
Nie wiem jak wy ale ja uważam \”Harmonogram\” za rzecz zbędną, więc usuwam go zaraz po zainstalowaniu Windows. A więc do dzieła na początek należy usunąć \”Harmonogram\” z autostartu. Robimy to klikając na Start – Uruchom… i wpisujemy polecenie msconfig. Następnie przechodzimy na zakładkę Autostart i odznaczamy pole o nazwie SchedulingAgent i klikamy Ok aby uruchomić Windows ponownie. Następnie uruchamiamy zamieszczony tutaj plik wsadowy. Plik ten usuwa pliki \”Harmonogramu\” z dysku twardego. Następnie należy uruchomić program RegClean (dział Download) w celu usunięcia wpisów tego programu z rejestru. Jednak program ten nie usuwa najważniejszego wpisu odpowiedzialnego za wyświetlanie ikony w Eksploratorze. Należy to zrobić samemu. Po prostu po uruchomieniu programu \”Edytor Rejestru\” należy usunąć klucz:
HKEY_LOCAL_MACHINE\\Software\\Microsoft\\Windows\\CurrentVersion \\explorer\\MyComputer\\NameSpace\\{D6277990-4C6A-11CF-8D87-00AA0060F5BF}

17) Jak wyłączyć klasyfikatora treści w IE bez znajomości hasła
Uruchom edytor rejestru i odszukaj klucz:
HKEY_LOCAL_MACHINE\\Software\\Microsoft\\Windows\\CurrentVersion \\Policies\\Ratings
Tutaj po prostu skasuj wszystkie wpisy.

18)Wyskakujące komunikaty
Jeżeli denerwuje ciebie fakt, że programy w których się coś \”wydażyło\” lub okna dialogowe zawszę przełączają się na pierwszy plan podczas gdy ty akurat robisz coś zupełnie innego to ta porada jest dla ciebie. Czy nie lepiej by program zamigotał na pasku zadań? W tym celu odnajdź w rejestrze klucz:
HKEY_CURRENT_USER\\Control Panel\\Desktop
\”UserPreferencemask\”= a0,00,00,00 zmień wartość pierwszego bitu na e1 lub a1
Przykładowe wpisy powinny wyglądać tak:
a0,00,00,00 – wyłączona opcja
e1,00,00,00 – włączona opcja

19) Ograniczenia uprawnień użytkowników
Poniższe wskazówki mają za zadanie umożliwić ograniczenie dostępu do pewnych zasobów i ustawień w Windows 9x. Ograniczenia uprawnień można wprowadzać w kilku kluczach przez utworzenie w nich nowych wartości Dword o nazwach podanych poniżej i nadanie im wartości 1.

HKEY_CURRENT_USER\\Software\\Microsoft\\Windows \\CurrentVersion\\Policies\\Explorer
NoPrinterTabs – ukrycie zakładek Ogólne i Szczegóły arkusza właściwości drukarki
NoDeletePrinter – brak możliwości usuwania drukarek
NoAddPrinter – brak możliwości dodawania drukarek
NoRun – brak polecenia Uruchom
NoSetFolders – brak polecenia Ustawienia w menu Start
NoSetTaskbar – brak właściwości paska zadań
NoFavoritesMenu – brak menu Ulubine w menu Start
DisableCtrlAltDel – wyłącza kombinację klawiszy Ctrl+Alt+Delete
NoActiveDesktop – wyłącza Aktywny Pulpit
NoWindowsUpdate – ukrywa polecenie Windows Update
NoRecentDocsMenu – brak menu Dokumenty w menu Start
NoRecentDocsHistory – wyłącza tworzenie listy ostatnio używanych dokumentów
NoLogoff – ukrywa opcję Wyloguj
NoFind – brak polecenia Znajdź
NoDrives – brak dostępu do dysków lokalnych (uaktywnienie wymaga podania wartości binarnej zawierającej tyle jedynek, ile kolejnych liter dysków ma zostać ukrytych)
NoNetHood – brak dostępu do otoczenia sieciowego
NoDesktop – brak pulpitu
NoClose – brak możliwości zamknięcia Windows
NoSaveSettings – wyłączone zachowywanie ustawień przy wyjściu

HKEY_CURRENT_USER\\Software\\Microsoft\\Windows \\CurrentVersion\\Policies\\System
NoDispCPL – wyłączenie dostępu do właściwości ekranu
NoDispBackgroundPage – wyłączenie dostępu do zakładki właściwości ekranu Tło
NoDispScrSavPage – wyłączenie dostępu do zakładki właściwości ekranu Wygaszacz ekranu
NoDispAppearancePage – wyłączenie dostępu do zakładki właściwości ekranu Wygląd
NoDispSettingsPage – wyłączenie dostępu do zakładki właściwości ekranu Ustawienia
NoSecCPL – wyłączenie dostępu do arkusza właściwości Hasła
NoPwdPage – wyłączenie dostępu do zakładki Zmień hasło arkusza Hasła
NoAdminPage – wyłączenie dostępu do zakładki Zdalne administrowanie arkusza Hasła
NoProfilePage – wyłączenie dostępu do zakładki Profile użytkownika arkusza Hasła
NoDevMgrPage – wyłączenie dostępu do zakładki Menedżer urządzeń arkusza System
NoConfigPage – wyłączenie dostępu do zakładki Profile sprzętu arkusza System
NoFileSysPage – wyłączenie dostępu do arkusza właściwości System plików
NoVirtMemPage – wyłączenie dostępu do arkusza właściwości Pamięć wirtualna
DisableRegistryTools – wyłączenie dostępu do Edytora Rejestru

HKEY_CURRENT_USER\\Software\\Microsoft\\Windows \\CurrentVersion\\Policies\\WinOldApp
Disabled – brak możliwości uruchamiania aplikacji DOS-u.
NoRealMode – brak możliwości uruchamia aplikacji DOS-u w trybie pojedynczej aplikacji.

HKEY_CURRENT_USER\\Software\\Microsoft\\Windows \\CurrentVersion\\Policies\\Network
NoNetSetup – wyłączenie dostępu do właściwości sieci
NoNetSetupIDPage – wyłączenie dostępu do zakładki właściwości sieci Identyfikacja
NoNetSetupSecurityPage – wyłączenie dostępu do zakładki właściwości sieci Kontrola dostępu
NoFileSharingControl – brak kontroli nad współużytkowaniem plików
NoPrintSharingControl – brak kontroli nad współużytkowaniem drukarek
NoEntireNetwork – brak folderu Cała sieć
NoWorkgroupContents – brak składników grup roboczych w Otoczeniu sieciowym

HKEY_LOCAL_MACHINE\\Software\\Microsoft\\Windows \\CurrentVersion\\Policies\\Network

HideSharePwds – ukrywanie haseł udostępniania poprzez zastąpienie ich na ekranie gwiazdkami
DisablePwdCaching – wyłączenie buforowania haseł
AlphanumPwds – wymaganie korzystania z hasła alfanumerycznego
MinPwdLen – minimalna długość hasła
NoDialIn – brak możliwości odbierania telefonu
NoFileSharing – brak możliwości udostępniania plików innym użytkownikom
NoPrintSharing – brak możliwości udostępniania drukarek innym użytkownikom

Jeżeli zmiany nie dotyczą całego systemu, czyli nie są wprowadzane w kategorii HKEY_LOCAL_MACHINE, należy pamiętać, że:
Konfigurację użytkownika korzystającego w danym momencie z systemu zmieniamy w kategorii HKEY_CURRENT_USER. Konfiguracje innych użytkowników zmieniamy w kluczach HKEY_USERS\\identyfikator_użytkownika.