Religie Indii

Religia nadaje kształt kulturze indyjskiej, jej bogactwem odzwierciedla się w życiu, tradycji i mitologi. W Indiach spotykają się aż cztery wielkie religie świata. Wyróżniamy :hinduizm, buddyzm, islam i chrześcijaństwo. Zwykle jest to wiara w istoty nadprzyrodzone, Boga lub bóstwa i nieśmiertelność duszy oraz związane z nimi zachowania tj. kult religijny i formy organizacyjne obrzędy.

Hinduizm-pojawił się około V wieku p.n.e. Jako system religijny opierający się na tradycji wedyjskiej zawierający również elementy braminizmu i dżinizmu. Hinduizm nie ma swojego określonego założyciela . Obejmuje różne formy wiary, których wspólnym elementem jest uznawanie podziału kastowego za święty. Jest trudny do zdefiniowania , to zbiór przedziwnych mitów, którego bohaterami są bogowie , którzy przybierają wymyślne kształty i nie mają sprecyzowanych atrybutów. W jej zrozumieniu pomaga jaj starożytna nazwa ajra-dharma (zasada), prawo szlachetnych, czy też nowszy termin używany przez samych hindusów samotana dharma (wieczna zasada). Hinduizm tworzą trzej bogowie Brahma, Sziwa i Wisznu. Jest to religia wzajemnej tolerancji. Według hinduizmu przeznaczenie człowieka i jego los nierozerwalnie związane jest ze światem. Podobnie jak świat podlega cyklom Brahmy , tak człowiek odradza się na ziemi w kolejnych wcieleniach poprzez wędrówkę dusz zwaną samsara. Koncepcja reinkarnacji nie ogranicza się do zaistnienia czegoś fizycznego ale zawiera też elementy religijno moralne. Życie doczesne i jego jakość warunkuje formę w jakiej hinduista odrodzi się w przyszłym życiu. W zależności od tego jak wypełni swoje zadanie odrodzi się w wyższej lub niższej warstwie społecznej a nawet pod postacią zwierzęcia. W warstwie mitologicznej hinduizmu bardzo dużą rolę odgrywają mity płodności, koncentrując się głównie na seksie zarówno mistycznym jak i dosłownym, niekiedy wyuzdanym, mity solarne i wojenne. Bogatym źródłem informacji na temat tej religii są purany r11; anonimowe opowieści o charakterze pseudo historycznym i mitologicznym. Jednym z nich jest praktykowana do dziś kąpiel w świętych rzekach :Gangesie, Dżumunie, Narmandzie zwanej Rewą, przynosząca oczyszczenie z wszelkich nieczystości świata doczesnego.
Drugą religią Indii jest Buddyzm.
Buddyzm- rozwinął się jako religia około VI wieku p.n.e.Twórcą buddyzmu był Budda , który po opuszczeniu domu rozpoczął swą wędrówkę i nauczał , dokonując wielu cudów, pozyskując wyznawców oraz mnichów i mniszki. W następnych stuleciach buddyzm został wyparty z Indii i stał się światową religią. Odwieczne prawo świata (dharma) rządzi wszystkim. Prawo świata jest dla buddystów tym czym w innych religiach bywa stworzyciel i sędzia świata. Buddyzm nie wierzy w żadnego wiecznego Boga , ale uznaje wiele bóstw. Świeccy czczą bóstwa , bo chcą uzyskać dobra ziemskie. Istnieje jednak przekonanie , że bogowie nie mają wpływu na losy świata i zbawienie .W najdawniejszych czasach przy składaniu ofiar bogom , buddyści korzystali prawdopodobnie z kapłanów bramińskich. Nie brali jednak udziału przy ofiarach krwawych, potępianych przez Buddę. Troskę o dusze mieli mnisi wędrowni lub żyjący w klasztorach. Najbardziej rozbudowane obrzędy znajdują się w wadżrajanie . Kontakt z nadprzyrodzonymi trzeba nawiązać myślą, słowem i ciałem, czyli w medytacji w wyznawaniu formuł magicznych i wykonywaniu gestów. W etyce buddyjskiej istnieją reguły ustalające co jest dobre a co złe. Dobrem jest właściwa mowa czyli o tym co ważne , buddyści w swoich pismach wymieniają nieważne sprawy np. polityka ,jedzenie ,ubranie. Dobrym jest przyjaźń wobec stworzeń ,nieuszkodzenie nikomu a także miłosierdzie.
Budda ogłasza pięć przykazań buddysty ,które obejmuje zakaz:
-nie zabijać żadnej żyjącej istoty;
-kradzieży ,czyli nie wolno komuś niczego zabrać , co nie zostało dobrowolnie dane;
-zakaz niedozwolonych stosunków płciowych;
-pić napojów upajających;
-kłamstwa;
Świeccy mają nadto hojnie wspomagać mnichów, budowę klasztorów.
Następną religią w Indiach jest Islam.
Islam-jest to religia monoteistyczna, druga na świecie pod względem liczby wynalazków. Religia ta narodziła się na obszarach pustyni arabskiej , na początku VII wieku. Jest to religia , którą Allah objawił prorokowi Muhammadowi dla całej ludzkości , kończąc tym samym cykl objawień boskich i uzupełniając religię dla Jego sług, dopełnił przez nią swą łaskę i wybrał ją jako religię dla ludzi .
Islam oznacza całkowite poddanie się woli Boga i zaakceptowanie Jego przykazań , pokój i równowagę , zdrowy , umiarkowany i zróżnicowany styl życia. Islam ma kompletny kodeks postępowania we wszystkich dziedzinach życia, daje mu wskazówki jak wieść życie pożyteczne, które będzie nagrodzone w życiu przyszłym. Religia Islamu nakłada na wiernych pięć podstawowych obowiązków , które są nazywane filarami Islamu -Arkan Al-Islam. Są to :
deklaracja wiary czyli nie ma bóstw, tylko Bóg jedyny,Muhamed jest wysłannikiem bożym. Przez uleganie Bogu , urzeczywistnia się świadectwo wiary w Jedynego Boga , poprzez stosowanie do nauczania i praktyki Muhammada realizuje się w służeniu Bogu Miłosiernemu.
Przestrzeganie modlitwy powinna być odmawiana pięć razy dziennie , indywidualnie lub w grupie;
Płacenia zakat -składka na opiekę społeczną jest to obowiązkowa opłata od rocznych oszczędności każdego muzułmanina ;
Post w Ramadanie (Sałam) -jest to sposób na osiągnięcia samoopanowania poprzez powstrzymania się od jedzenia i picia, od wszystkiego co powoduje nieważność postu;
Pielgrzymka do Mekki-jest to służenie Bogu przez odwiedzanie Domu Bożego , czyli świątyni Al -Kaby w mekce .Jest corocznym zgromadzeniem całej muzułmańskiej społeczności;
Kolejna religia to chrześcijaństwo.
Chrześcijaństwo- jest to religia monoteistyczna powstała w Palestynie w pierwszym wieku naszej ery( I w n.e.). Założył ją Jezus Chrystus, który nauczał o Trójcy Świętej. Chrześcijanie wierzą , że Bóg jest stwórcą Wszechświata i wszelkiego życia. Uznają też , że Chrystus to jedyny Syn Boga , który istniał i istnieje z Bogiem Ojcem , zanim zaczął się czas . Jezus przyjął postać ludzką , gdy mocą Ducha Świętego Maryja , ziemska matka Jezusa narodziła go . Celem Jego przyjścia na świat było pogodzenie ludzkości z Bogiem , jako że ludzkie grzechy stały się przyczyną zerwania przymierza pomiędzy ludzkością , a Bogiem. Przez śmierć Jezusa na krzyżo Bóg złamał moc grzechu i zła , a trzeciego dnia przez zmartwychwstanie Jezusa zademonstrował triumf życia nad śmiercią , dobra nad złem, a także dał obietnicę życia wiecznego tym którzy w Jezusa wierzą. Święta księgą chrześcijan jest Biblia w której zawarte są główne podstawy wiary, oparte głównie na 10 przykazaniach oraz na najważniejszym przykazaniu , przykazaniu miłości .Duchowieństwo głosi zasady wiary w świątyniach zwanych kościołami. Jedną z najważniejszych elementów mszy św. jest Eucharystia, czyli Komunia Święta upamiętniająca wydarzenia z Ostatniej Wieczerzy Pańskiej. Jest to główny sakrament w wielu wyznaniach chrześcijańskich. Większość chrześcijan wierzy w obecność Jezusa Chrystusa w Eucharystii.