Ameryka Północna – kontynent zamieszkały przez około 477 ( 1999 ) milionów ludzi co stanowi ok. 8% ludności całej kuli ziemskiej.
Otoczony jest od strony zachodniej przez Ocean Spokojny a od wschodniej przez Ocean Atlantycki.
I to właśnie na wybrzeżach ulokowane są największe skupiska ludzi takie jak San Francisco
6.4 miliona mieszkańców czy Los Angeles 14 milionów.
Najbardziej zaludnione tereny znajdują się w pobliżu wielkich jezior i Nowego Yorku który sam liczy ok. 18 milionów mieszkańców i jest największym miastem w całej Ameryce Północnej.
Obszar ten jest najbardziej zaludniony ponieważ w tej części kontynentu znajduje się najwięcej złóż surowców mineralnych. Żeby móc je wydobywać musiał rozwinąć się w tym miejscu przemysł który sprowadził w te tereny ludzi chętnych do pracy.
Wydobywa się tu węgiel kamienny , nikiel , platynę , ropę naftową oraz wiele innych.
Warunki sprzyjają także rozwojowi rolnictwa ,oraz gospodarki leśnej.
Przemieszczając się na północ kontynentu zauważymy że liczba ludności drastycznie maleje, na terenie Kanady na kilometrze kwadratowym mieszkają średnio 4 osoby.
Natomiast tuż przy Grenlandii liczba ta spada do ok. 0,2 osoby na kilometr kwadratowy.
Nie mam się co dziwić im dalej na północ tym zimniej, poza tym nie występują tu żadne złoża surowców które decydują o rozwoju przemysłu, wiadomo też że taki klimat nie sprzyja rozwojowi rolnictwa.
Podsumowując Ameryka Północna jest kontynentem o bardzo zróżnicowanym rozmieszczeniu ludności.
Na bermudach mieszka ok. 1200 na kilometrze kwadratowym a na Grenlandii już tylko 0.2 osoby na kilometrze kwadratowym.
Jest to spowodowane warunkami klimatycznymi oraz rozmieszczeniem złóż surowców które w decydującym stopniu wpływają na rozmieszczenie ludności.