Wykształcenie wyższe jest potrzebne, ale nie jest gwarantem powodzenia w pracy.
Pierwszym argumentem potwierdzającym tę tezę jest fakt, że w dzisiejszych czasach większość ludzi chce się kształcić, choć nie zawsze mają do tego możliwości. Nie chodzi o pieniądze, lecz o umysł. Co z tego, że skończą studia, jeśli nie znajdą później pracy. Dla osób, które nie poradzą sobie za biurkiem, najlepiej będzie nauczyć się praktycznego zawodu.
Warto też dodać, że często ludzie pracujący fizycznie zarabiają więcej. Jeżeli człowiek zna się na tym co robi i jest doskonałym specjalistą w swojej dziedzinie nie potrzebuje wyższego wykształcenia.
Ponadto nie zgadzam się za stwierdzeniem W.Gadomskiego:”Absolwenci wielu szkół zawodowych posiadają umiejętności nieprzydatne we współczesnym świecie i zasilają szeregi bezrobotnych. Młodym ludziom potrzebne są szkoły, które dadzą im solidne podstawy wiedzy(…)”. W tych czasach jeśli ktoś chce pracować to pracuje. Nie ma mowy o żadnym bezrobociu. Szefowie firm wręcz błagają o pracowników. Ale dla niektórych łatwiej pójść do Urzędu Gminy po zapomogę. Wszyscy „pchają” się na studia, dlatego brakuje rąk do pracy. Osoby po szkołach zawodowych szybciej znajdą pracę niż ci z obleganymi teraz zawodami, jak np.psycholodzy.
Podsumowując, nasza przyszłość i nasze życie nie zawsze zależy od możliwości umysłowych. Bardzo często to nie ci, którzy się nie uczyli i mają praktyczny zawód i znają się na tym, co robią nie mają pracy, lecz ci, którzy za wszelką cenę studiowali i posiadają zawód nieużyteczny.