SERCE,
mięśniowy narząd warunkujący krążenie krwi; u ptaków i ssaków składa się z 2 całkowicie oddzielonych od siebie części (lewej i prawej), a każda z nich jest zbudowana z przedsionka i komory, połączonych otworem z zastawką; do przedsionka prawego uchodzą żyły główne, a do lewego – płucne; z lewej komory odchodzi aorta, z prawej – tętnica płucna; automatyzm pracy serca warunkuje tzw. układ przewodzący przedsionkowo-komorowy.
KREW,
swoista, płynna tkanka łączna krążąca w układzie krwionośnym kręgowców; złożona z płynnego osocza i krwinek: erytrocytów, leukocytów, trombocytów (u ssaków płytki krwi); dostarcza tkankom tlen, odbiera dwutlenek węgla, rozprowadza substancje odżywcze i hormony, odprowadza szkodliwe metabolity, bierze udział w reakcjach odpornościowych organizmu.
ERYTROCYTY,
krwinki czerwone, komórki krwi zawierające hemoglobinę, przenoszą za jej pośrednictwem tlen z narządów oddechowych do tkanek, a dwutlenek węgla z tkanek do narządów oddechowych; u ssaków (także u człowieka) bezjądrowe, powstają w szpiku; w 1 mm3 krwi 4,5-5 mln erytrocytów. LEUKOCYTY, krwinki białe,
jądrzaste komórki krwi i limfy w większości zdolne do ruchu pełzakowatego i fagocytozy; pełnią funkcje obronne – niszczą drobnoustroje, wytwarzają przeciwciała; np. agranulocyty, granulocyty; u człowieka 4-10 tys. w 1 mm3 krwi.