Słowniki

Słownik ortograficzny – jest to słownik podający wyracy, co do których mogą wystąpić wątpliwości, jak należy je pisać; słownik ten uczy poprawnej pisowni.

Słownik poprawnej polszczyzny (słownik ortoepiczny) – autorem jest Stanisław Szober. Słownik ten, jak sama nazwa wskazuje, daje zalecenia dotyczące wymowy w szerokim tego słowa znaczeniu, a więc fonetyki, flekcji i składni wyrazów budzących w tym zakresie wątpliwości.

Słownik wyrazów bliskoznacznych – pomaga znaleźć najtrafniejsze określenie, najwłaściwszy zwrot wtedy, kiedy pragniemy zastąpić wyrazy często używane ich rzadziej stosowanymi odpowiednikami znaczeniowymi lub kiedy dla określonych celów szukamy wyrazu dokładniej oddającego treści, które chcemu przekazać.

Słownik wyrazów obcych – słowniki takie objaśniają, co w języku polskim oznacza dany wyraz obcego pochodzenia, a także (przeważnie) z jakiego języka został zaczerpnięty i jakie jest jego oryginalne brzmienie w tamtym języku.

Słownik entymologiczny – podaje entymologię, tzn. genezę i historię wyrazów, tłumaczy zatem pochodzenie i pierwotne znaczenie wyrazów rodzimych.

Słownik staropolski – w słowniku tym szukamy objaśnienia znaczenia wyrazów, które albo wyszły już z użycia, albo zmieniły swoje znaczenie. Słoży zatem ten słownik do objaśnienia starych tekstów i wyrazów, pomaga także w sprawdzaniu, czy np. wprowadzone przez jakiegoś autora archaizmy są wyrazami faktycznie występującymi w dawnej polszczyźnie, czy też są nowotworami(lub ,,nowopotworami”) danego autora.

Słownik gwarowy – zawiera objaśnienia i wyrazy używane przez środowiski wiejskie. Środowisko to różni się pod wieloma względami od środowiska miejskiego i dlatego też posiada szereg własnych wyrazów na oznaczenie pewnych pojęć, rzeczy, zwyczajów itp. Często również wyrazy ogólnopolskie mają różne brzmienie fonetyczne w zależności od regionu Polski (na różnych obszarach dialektycznych). W słowniku gwarowym powinniśmy znaleźć wszystkie brzmienia na odpowiednim terenie Polski, a także ilustrację wyrazu w postaci cytatu. Słownik tego typu umożliwia zrozumienie utworów pisanych gwarą, a także służy tym, którzy chcą w swoich utworach stosować stylizację gwarową.