Stosunek do obowiązków szkolnych jest wyrazem patriotyzmu. Najczęściej patriotyzm kojarzy nam się z walką o wolność, niepodległość, sprawiedliwość społeczną. Rzadziej mówi się o patriotyzmie jak o rzetelnym wypełnianiu codziennych obowiązków w miejscach pracy, urzędach, na uczelni, w szkole. Współcześni patrioci to wszyscy ludzie, którzy solidnie wykonują swoją pracę, nie tylko dla korzyści materialnych, ale z myślą o ojczyźnie. Patriota jest również człowiek, który pomnaża swoje dobra. W poniższych argumentach postaram się udowodnić, że stosunek do obowiązków szkolnych jest wyrazem patriotyzmu.
Pierwszym argumentem potwierdzającym moją tezę jest sumienne i systematyczne uczenie się, przygotowywanie do lekcji, sprawdzianów i klasówek na bieżąco. Wymaga to ode mnie: systematyczności, zdyscyplinowania, solidności, odpowiedzialności, rezygnacji z różnego rodzaju rozrywek. Są jednak tego efekty, takie jak dobre oceny czy pochwały. W przyszłości dobra praca, w której mogę wykorzystać rzetelnie zdobytą wiedzę.
Po drugie w szkole mogę rozwijać swoje zainteresowania, należeć do drużyn sportowych czy innego rodzaju kółek zainteresowań. W tego rodzaju przypadkach często poświęcam swój czas wolny, ale służy to nie tylko mi, ale również mojej ojczyźnie, ponieważ dzięki nowym umiejętnościom, które nabywa, mogę reprezentować swoją szkołę, uczelnię, a w przyszłości pracę czy nawet kraj w danej dziedzinie.
Uważam, że pomoc słabszym kolegom w nauce jest wyrazem patriotyzmu. Pomagając innym, uczymy się odpowiedzialności oraz pracy w grupie. Dzięki naszej pomocy słabsi mogą stać się lepszymi, co oznacza, że nasz kraj wzbogaci się o ludzi inteligentniejszych i mądrzejszych. Takie cechy kształtuja nas i naszą osobowość, wzbogacają nas, a jeśli my się wzbogacamy, to również wzbogaca się kraj.
Jeżeli nasz stosunek do obowiązków szkolnych jest przykładny, jeżeli pomagamy innym, wzbogacamy swoją wiedzę, jest to patriotyzmem. Reasumując: stosunek do obowiązków szkolnych jest wyrazem patriotyzmu. Mam nadzieję, że udowodniłam to w powyższych argumentach.