Struktura demograficzna Polski

 

 

 

O struktorze demograficznej Polski decyduje przyrost naturalny. Najwiekszy wyz demograficzny w Polsce wystepowal w latach 1953-55. Wynosil 19,5 promila (okres powojenny zwany kompensacyjnym czyli rekompensacyjnym straty wojenne) Wyz demograficzny jest to nagly wzrost udzialu mlodej grupy w spoleczenstwie.Wywolany jest duzym przyrostem naturalnym. Najnizszy przyrost naturalny nastapil w 98 roku. Wyniosl 1,2 promila (dla miast 0,4 promila a dla wsi 2,1 promila). Najwyzszy przyrost naturalny maja wojewodztwo podkarpoackie, slaskie. Najnizszy (nawet ujemny) przyrost naturalny maja lodzkie (-4,3 promila) mazowiecki (-2,7 promila).

Przyczyny ujemnego przyrostu naturalnego w miastach:

– ciezkie warunki ekonomiczne

– bezrobocie, brak mieszkan

– konsumpcyjny model zycia

Dla struktury wieku w Polsce charakterystyczna cecha sa wyze i nize demograficzne.

Sa sladami wojen i przenoszone sa na kolejne pokolenia.

Spoleczenstwo Polskie narazie zalicza sie do spoleczenstwa mlodego z duzym udzialem dzici i mlodziezy, ale z tendencja starzenia sie ludnosci.

Struktura plci:

W ludnosci Polski przewazaja kobiety.

Wspolczynnik feminizacjui 100 mezczyzn – 105 kobiet.

Wsrod noworodkow przewazaja chlopcy i przewaga mezczyzn widoczna jest do 40 roku zycia. Powyzej 50 roku zycia obserwowana jest rownowaga miedzy iloscia kobiet i mezczyzn, powyzej 65 roku zycia wiecej jest kobiet. Sredni wiek mezczyzny 67,5 lat, a kobiet 76 lat. W Japoni i Francji

dl zycia 80 lat

 

Przyrost rzeczywisty – powiekszenie sie liczby ludnosci wskutek przyrostu naturalnego po uwzglednieniu migracji i ludnosci oraz zmian terytorialnych.