Temat: ,, Czy fascynacja technologią komputerową jest zagrożeniem dla pozycji książki w życiu ludzi?”
Hipoteza: Książka pomimo rozwoju technologii jednak przetrwa.
Książka pomimo rozwoju technologii jednak przetrwa. Jak wiadoma świat posuwa się na przód i w ostatnich latach bardzo rozwinęła sie technologia komputerowa. Bardzo duży procent ludności na świecie posiada już komputery, a nawet dostęp do Internetu. Co zagroziło pozycję książki w społeczeństwie. Czy naprawdę damy pochłonąć się technologii? Postaram się udowodnić iż nie.
Po pierwsze komputer i Internet nie każdy człowiek posiada, a wątpię czy na świecie istnieje dom w którym nie ma chociaż jednej książki. Praktycznie każdy człowiek raz w życiu przeczytał książkę. Taką technologię nie każdy może posiadać.
Komputery i technologia jest zawodna, a książki są dostępne niezależnie od warunków pogodowych, czy też akurat odcięto nam prąd. Książkę możemy czytać w każdym miejscu i w każdym czasie, z komputerów nie zawsze.
Czytanie lektur pobudza wyobraźnie, człowiek trzeźwo myśli. Wiemy także , że to co przeczytam w książce jest prawdą, a w komputerze( a w szczególności w Internecie) Każdy może dodać informację, notatkę biograficzną jakieś stwierdzenie naukowe, i nie zawsze może być to prawdą.
Komputer pochłania czas i spowalnia nam myślenie. Szybko nas uzależnia. Często uczniowie kopiują swoją pracę domową. W ten sposób niczego się nie nauczą. Jak powiedział Umberto Eco ,, Kto czyta książki ten żyje podwójnie. I wydaje mi się, że w tych słowach jest sama prawda.
Czytając dużo książek człowiek szybciej wyszukuje potrzebne informacje np. na lekcję. Co pozwala na lepsze oceny, mniej czasu spędza się na naukę, i wtedy mamy więcej czasu dla siebie. Tak więc książki zapewniają nam dużo łatwiejsze życie.
Książki królują od wieków na świecie. Kiedy nie było tak rozwiniętej technologii ludzie spisywali swoje doczesne przeżycia. I dzięki właśnie nim wiemy co działo się wiele lat temu. Dysk twardy można łatwo zniszczyć na przykład przez jedne wirus, a książek jest na świecie miliardy tak więc jest to lepsze archiwum wiedzy.
W ten sposób możemy poznać myśli artysty pisarza. Poznać jego życie, poglądy na świat, poznajemy jego opinię. Odkrywamy inny świat, artyści mają znacznie bardziej pobudzoną wyobraźnie. Jak wiadomo nie każdy człowiek może zostać pisarzem. A dzięki książką z każdym rozdziałam znajdujemy się w innym świecie. Jest to świetna metoda relaksacyjna. Jarosław Iwaszkiewicz powiedział tak: ,, Kocham książkę dlatego, że wprowadza mnie w mój własny świat, że odkrywa we mnie bogactwa, których nieprzeczuwałem.”
Podsumowując wszystkie zebrane argument. możemy z pewnością potwierdzić tezę iż książka pomimo rozwoju technologii nadal przetrwa. Ponieważ na podstawie ich, dzięki nim właśnie możemy lepiej poznać świat. O trwałej pozycji książek mówią słowa Georg Christoph Lichtenberga ,, Chciałbym znać tytuł ostatniej w świecie książki”.