Temat: Nie mów tego , o czym należy milczeć nie przemilczaj tego , co należy powiedzieć.
Rozwiązując takie pytanie nasuwa się myśl, ze w życiu jest dużo sytuacji kiedy trzeba milczeć , ale jest równie dużo sytuacji kiedy trzeba mówić.
Musimy milczeć , gdy ktoś powierza nam swoje tajemnice i zwierzenia np. przyjaciółka, bo, zdradzając je , możemy zawieść jej zaufanie. Następnie możemy podać za przykład księdza, który wysłuchuje naszych spowiedzi. Jest on zobowiązany do milczenia nawet, gdy spowiadający się popełnił przestępstwo. Poza tym tajemnica objęci są również lekarze, którzy nie mogą opowiadać o chorobach swoich pacjentów.
Zastanówmy się kiedy możemy mówić. Bezwzględnie nie milczymy, kiedy ktos jest niesłusznie lub dla zabawy prześladowany .W takiej sytuacji stanowczo stajemy w obronie drugiej osoby. Nie milczmy również gdy ktoś opowiada kłamstwa i przedstawia sytuacje w nieprawdziwym świetle. Stajemy w obronie prawdy i uczciwości. Nie przytakujemy kłamstwom.
Jednak, gdy zachowanie tajemnicy może zagrozić życiu drugiej osoby lub może wywołać nieodwracalne strefy moralne tej osoby, to trzeba rozważyć możliwość wyjaśnienia tajemnicy. Robimy to w sposób delikatny i jak najbardziej nieszkodliwy, uprzednio rozważając argumenty potwierdzają tezę ze kiedy trzeba milczymy i kiedy trzeba głośno i otwarcie mówimy prawdę.