Tragizm, realizm, komizm… Jakie masz spojrzenie na świat?

Dzisiejszy świat łączy w sobie elementy realizmu i tragizmu. Każdy człowiek w swoim życiu natrafia na sytuacje, które budzą w nim strach lub smutek. Ludzie już od starożytnych czasu odczuwali potrzebę urozmaicania sobie świata i życia przez komizm, groteskę. Dowodem tego są słowa Arystotelesa Spośród wszystkich istot żyjących śmieje się jedynie człowiek. Śmiech pozwala ludziom oderwać się od szarej rzeczywistości, dlatego spotykamy Sie z nim w każdej dziedzinie życia.
Komizm najbardziej widoczny jest w literaturze. Gatunkami literackimi będącymi domeną komizmu są przede wszystkim komedia, satyra, fraszka. Poeci i pisarze używają w swoich dziełach komizmu, aby ubarwić postacie, sytuacje, aby stały się bardziej zaskakujące i interesujące. Adam Mickiewicz w Panu Tadeuszu posłużył się komizmem postaci i słownym. Można go znaleźć w takich postaciach jak Hrabia i Telimena. Jedną z komicznych sytuacji jest w spór Asesora z Rejentem o umiejętności ich hartów. Błahość konfliktu podkreśla komizm sytuacji.
Utwory, w których komizm pełni główną rolę są Fraszki Jana Kochanowskiego. Poeta zastosował wszystkie rodzaje komizmu, aby w sposób żartobliwy przedstawić życie człowieka w renesansie, jego sposoby spędzania wolnego czasu, zabawy, biesiady. Jest sporo fraszek, w których autor poprzez ironie wyraża swoje zdanie na temat tamtejszego życia. Poprzez humor i dowcip przebijają w Fraszkach elementy satyryczne, które nadają utworom niezwykłego wdzięku.
Kolejnym pisarzem, który wspaniale operuje komizmem jest Molier. W Świętoszku Molier krytykuje wady Francuzów próbując ośmieszyć ich przywary?.Według niego zadaniem poezji jest poprawiać humor ludzi bawiąc ich jednocześnie.
W dzisiejszym życiu komizm spotykamy także w mediach. Ponieważ służą one człowiekowi jako rozrywka, komizm pełni w nich jedną z najważniejszych funkcji. Dość popularną formą komizmu są kabarety, które przedstawiają dzisiejsze życie, najczęściej polityków lub znanych gwiazd, z przesadą tak, aby stały się komiczne. Pozwalają one przedstawić dzisiejsze problemy życiowe i zły stan państwa w sposób zabawny. Dzięki temu telewidzowie przestają myśleć o realizmie nas otaczającym. Również w komediach filmowych występują gagi, które są elementem komizmu. Sama nazwa komedia daje nam do zrozumienie ze jest to forma komizmu.
Świat wypełniony komizmem pozwala nam oderwać się od szarej rzeczywistości. Dzięki temu życie staje Sie barwniejsze, mniej stresujące. Jednak są takie sytuacje, w których tragizm i realizm jest potrzebny. Mimo iż śmiech jest w naszym życiu potrzebny, trzeba zachować umiar. Komizm pokazuje nam świat z innego punktu widzenia, i myślę ze bez komizmu i śmiechu nie był by tak atrakcyjny.