Udowodnij, że literatura polska uczy miłości do ojczyzny – rozprawka

Opierając się na kilku wybranych przykładach, udowodnij, że literatura polska uczy miłości do ojczyzny-rozprawka.

Patriotyzm, czyli miłość do ojczyzny towarzyszyła, towarzyszy i będzie towarzyszyć ludziom. Stawał się on często natchnieniem dla polskich pisarzy. Myślę, że jest bardzo ważny, dlatego dzieła o tematyce patriotycznej uważam za potrzebne, ponieważ uczą nas, jak istotna jest ojczyzna. Jak zatem nasza rodzima literatura przekazuje nam wiadomości o patriotyźmie? Na wybranych przeze mnie lekturach szkolnych postaram się pokazać istotę patriotyzmu i jak książki mogą nas niego uczyć.
Pierwszym argumentem niech będzie ?Pan Tadeusz? Adama Mickiewicza. Dzieło opowiada nam o pięknie polskich ziem, krajobrazów. Autor w bardzo kwiecisto, barwny sposób opisał otaczającą bohaterów przyrodę. Książka opowiada także o podejściu szlachty do ojczyzny. Stan ten wyraźnie martwił się o Polskę i gorąco liczył na odzyskanie niepodległości pod wodzą Napoleona. Bardzo zależało im na wolności naszego kraju, bo jego dobro było najważniejsze. ?Pan Tadeusz? uczy nas, że należy cenić to, co mamy, czyli piękne widoki, a przede wszystkim odzyskana po 123 latach niepodległość.
Kolejnym przykładem są ?Kamienie na szaniec? Aleksandra Kamińskiego, opowiadające o walce młodych ludzi z okupantami. Główni bohaterowi, czyli Rudy, Alek oraz Zośka, nie zważając na swoje dobro i życie, stawiali opór wobec wrogów. Woleli umrzeć niż ulec brutalnym Osmanom. Uważam, że w dzisiejszych czasach mało który młody człowiek zdobyłby się na takie poświęcenie dla ojczyzny. Moim zdaniem ?Kamienie na szaniec? dostarczają czytelnikom wiele bogatych treści, dzięki którym możemy docenić czasy, w jakich żyjemy i to, że bez różnego rodzaju zakazów jesteśmy w stanie okazywać naszą miłość do ojczyzny. Myślę, że powinniśmy z tego stale korzystać i stawać się coraz lepszymi patriotami.
Trzecim argumentem niech będzie książka Stefana Żeromskiego Pt: ?Syzyfowe prace?. Autor opisuje w niej m.in. proces rusyfikacji, jaki ogarnął tereny wschodniej Polski. Ukazane są tam sposoby walki z postępującą rusyfikacją. Zarówno młodzież, jak i osoby dorosłe nie mogły swobodnie porozumiewać się w języku polskim i czytać rodzimych lektur. Książka uczy nas zatem tego, że powinniśmy szanować, cenić to, że w dzisiejszych czasach możemy bez żadnych ograniczeń wczytywać się w polską literaturę i używać naszego języka.
Myślę, że przedstawione przeze mnie argumenty ukazują, jakich wartości dostarczają szkolne lektury. Dzięki nim możemy docenić to, że jesteśmy wolnymi ludźmi i w pełni swobodnie możemy się porozumiewać. Uważam, że powinniśmy to docenić i szczerze kochać swoją ojczyznę. Bez polskiej literatury patriotyzm nie mógłby się tak rozwijać.
KONIEC