Układ limfatyczny

 

 

Uklad limfatyczny jest otwarty. Bierze on poczatek w przestrzeniach miedzykomorkowych. Stad bowiem cienkoscienne naczynia limfatyczne zbieraja plyn tkankowy, ktory sie w nich gromadzi. Drobne naczynia limfatyczne lacza sie w wieksze, a te po przejsciu przez wezly chlonne odprowadzaja limfe:chlonke do pni chlonnych, ktore wpadaja do glownych naczyn chlonnych:przewodu piersiowego i przewodu chlonnego prawego.

Przewod piersiowy zbiera chlonke z gornej czesci ciala i calej strony dolnej, a przewod chlonny prawy – z prawej gornej strony ciala. Oba glowne naczynia chlonne wpadaja do duzych zyl w poblizu serca. Podobnie jak w zylach w naczyniach chlonnych wystepuja zastawki, aczkolwiek mniej liczne.

Oprocz naczyn do ukladu limfatycznego zalicza sie: wezly chlonne, grudki, migdalki oraz grasice.

Wezly chlonne zbudowane sa z tkanki siateczkowej. W jej okach znajduja sie limfocyty zabierane przez limfe. Struktury te wychwytuja z limfy bakterie i substancje toksyczne, ktore zostaja sfagocytowane przez obecne tu komorki o wlasciwosciach zernych, stad uwazane sa za baterie ochronna ustroju.

Grudki chlonne – sa skupieniami tkanki siateczkowej wystepujacej wsrod innej tkanki.

Grasica – znajduje sie w srodpiersiu przednim. U noworodkow i w dziecinstwie jest duza. OD okolo 12 roku zycia zaczyna stopniowo zanikac. Wykazuje bowiem budowe zrazikowa. Spelnia ona dwojaka funkcje. Produkuje i wysyła na obwod limfocyty T i w tym sensie nalezy do ukladu chlonnego, a takze produkuje hormony, i dlatego wchodzi również w skład układu dokrewnego.