Zgadzam się z opinią Witolda Gombrowicza i w dalszej części wypowiedzi postaram się wyjaśnić dlaczego.
Gombrowicz od samego początku wychwala Sienkiewicza i nazywa go ?potężnym geniuszem? bo takim niewątpliwie jest Henryk Sienkiewicz.
Pisarstwo Sienkiewicza wyrasta przede wszystkim z ojczystej ziemi i jej dumnej, chociaż trudnej historii. Sienkiewicz zarówno w ?Krzyżakach?, ?Trylogii?, jak też licznych nowelach i współczesnych powieściach ukazuje bardzo emocjonalny i patriotyczny stosunek do Polski. Sienkiewicz czarował nas swoim stylem. Wyrażony klimat uczuciowy zarówno w rysowaniu postaci jak i obecny w ich perypetiach a także wyrazistość i malowniczość bohaterów sprawia, że nie możemy oderwać się od lektury ?Potopu?. Sienkiewicz wydobywał cnoty typu męstwo, odwaga, czy uczciwość i nadając je konkretnym ludziom przedstawiał wszystkie ich zalety lub wady. Osobiście uważam, iż właśnie wspaniali bohaterowie wykreowani przez Sienkiewicza stanowią w bardzo dużym stopniu o uroku i czarze jego pisarstwa. Sienkiewicz jest niedoścignionym stylistą naszej literatury. Swoje pisarstwo w czasach niewoli uznawał za pewnego rodzaju misję patriotyczną ? pisał przecież ?ku pokrzepieniu serc?, więc nic w tym złego, że trochę idealizował historię i postacie fikcyjne, czy historyczne. Do dziś największą dawkę patriotyzmu można znaleźć właśnie w utworach genialnego poety, jakim był Sienkiewicz. Do tego dochodzą wartości religijne zawarte w wielu jego utworach, na przykład w ?Potopie? Matka Boska z Jasnej Góry czuwa nad Polską.
Na zakończenie chce jeszcze raz zaznaczyć, iż Henryk Sienkiewicz to prawdziwy mistrz swojego rzemiosła. W czasie niewoli Polacy bardzo potrzebowali podniesienia na duchu, a książka była najprostszym sposobem i Sienkiewicz podejmując się tego zadania sprostał mu w pełni. Nie stworzył dzieł ciężkich i przesyconych jakąś trudną filozofią, lecz utwory dla każdego. Każdy prawdziwy Polak mógł odnaleźć w nich nadzieję na wolną Polskę i chęć do działania.