Weryfikacja wyborów w RP

Weryfikacja wyborów w RP

Jest to rozstrzygnięcie co do ważności wyborów i pochodzących z nich mandatów. Służy zagwarantowaniu zgodnego z wolą wyborców organu przedstawicielskiego, zapewnieniu przebiegu wyborów w sposób zgodny z prawem. Organ dokonujący weryfikacji może kontrolować wszystkie stadia procesu wyborczego. Organ dokonujący weryfikacji może stwierdzić nieważność całych wyborów lub przeprowadzonych w jednym, bądź kilku okręgach.

Rodzaje weryfikacji wyborów (na przykładzie w. parlamentarnych):
1) typ parlamentarny- weryfikacji dokonuje sam parlament lub jego izba, która została w ich wyniku wybrana. Występuje np. w ITA i BEL.
2) typ sądowy- coraz bardziej upowszechniony, występuje np. w AUT i FRA (sądy konstytucyjne), w POL- Sąd Najwyższy.
3) komisja wyborcza- podmiotem weryfikacji krajowa lub okręgowa komisja wyborcza.
4) typ mieszany- łączenie wyżej wymienionych elementów. W POL – wybory do Sejmu i Senatu, prezydenckie- Sąd Najwyższy w składzie Izby Administracyjnej, pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Protest najpóźniej w 7 dniu ogłoszenia wyników przez PKW. Sąd Najwyższy stwierdzając nieważność wyborów stwierdza wygaśnięcie mandatów w zakresie unieważnienia oraz postanawia o przeprowadzeniu wyborów ponownych. W przypadku wyborów prezydenckich protest nie później niż w ciągu 3 dni od podania przez PKW wyników do publicznej wiadomości. Gdy SN nieważność wyboru, to Marszałek zarządzenie o nowych wyborach w 5 dniu od ogłoszenia SN. W wyborach samorządowych pisemny protest w ciągu 14 dni do właściwego sądu wojewódzkiego. Wtedy wygaśniecie mandatu i nowe wybory lub podjęcie niektórych czynności wyborczych.