,,To nie sztuka wybudować nowy dom
Sztuka sprawić by miał w sobie duszę
Podków szczęścia nie wyrzuca na złom
Nie wynosi się na śmietnik słów i wzruszeń??
Piosenka Alicji Majewskiej
Bardzo popularne i wszechstronne jest powiedzenie, że ,,wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej??. Dlaczego człowiek tak bardzo ceni sobie swój dom? Co tak naprawdę możemy nazwać domem?
Budynek i rodzina. Tak definiuję pojęcie domu. Budynek jako cztery ściany i dach nad głową. Rodzina jako atmosfera i relacje między sobą.
W wielu utworach literackich interpretuję się słowo dom, ale prawdopodobnie zawsze było i będzie to ważny element w życiu człowieka. Wiele dzieł literackich daje nam do zrozumienia, ze rodzinny dom zaczynamy cenić dopiero po jego utracie.
Jednym z utworów potwierdzającym powiedzenie zawarte w temacie jest ,,Odyseja?? Homera. Główny bohater mitu za wszelką cenę dąży do powrotu do rodzinnej Itaki. Odyseusza nie są w stanie zatrzymać wdzięki Kirke, pałace i bogactwo. Po dziesięcioletnich zmaganiach udaje mu się powrócić do kraju. Odys początkowo nie zostaje rozpoznany przez rodzinę i bierze udział w konkursie o własną żonę. Bohater nie poddawał się i dzięki temu mógł na nowo zaznać ciepła i szczęścia rodzinnego. Miłość, jaką darzył swoją rodzinę dodawała mu odwagi i siły. Dom ukazany w ,,Odysei?? to miejsce, którego się pragnie, tęsknota i sens życia, do którego człowiek powinien dążyć za wszelką cenę.
Kolejnym utworem literackim jest ,,Pan Tadeusz??. W epopei dworek w Soplicowie, został ukazany przez Mickiewicza jako miejsce zachowania tradycji, porządku, gościnności i nostalgii. Obrazu ukazane w tym dziele podtrzymywały na duchu polaków, którzy musieli przebywać z dala do ojczyzny.
Również Jan Kochanowski w dużej części swojej twórczości przedstawia motyw domu. W utworach jego miejscem zamieszkania jest, Czarnolas, w którym ceni nie tylko dom jako budynek, ale także życie rodzinne. Jego zdaniem skromne życie w miłości jest bliższe ideałowi niż bogactwo i sława bez relacji między sobą. Po śmierci Urszulki w domu panuje smutek i pustka, co oznacza, że dom bez jednego członka rodziny nie jest już tak szczęśliwy. W dziełach Kochanowskiego dom ukazano jako miejsce prawie idealne, w którym można zaznać szczęścia i miłości.
Inno wymowę ma utwór Gabrieli Zapolskiej ,,Moralność pani Dulskiej??. Dulska dba o dobry wizerunek swojego domu. Według niej najważniejszy w życiu jest pieniądz. Brakuje tam uczuć i wzajemnego zrozumienia. Dzieci biorą przykład z rodziców i stają się tak samo obłudne i zakłamane jak ich matka. Atmosfera jest napięta. Tutaj dom występuję wyłącznie jako budynek, czyli ściany, meble i rzeczymaterialne.
Moim zdaniem dom nie powianiem być tylko miejscem, w którym się mieszka, ale także przestrzenią gdzie kształtuje się nasza osobowość, charakter i stosunek do innych. Jedni wynoszą z domów miłość, wyrozumiałość i zaufanie inni zawiść, nienawiść i gorycz.
Nieważne jest to gdzie jesteśmy i co robimy, ale ważne, że gdzieś jest nasz dom. Miejsce, w którym możemy się schronić otoczeni miłością. Tam czujemy się potrzebni i właśnie tam zawsze chcemy wracać. Dlatego tak popularne jest stwierdzenie ,,wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej??.