Występowanie i charakterystyka wód podziemnych

 

 

Wody podziemne to wody krazace w glebie i w skalach . Ich wystepowanie uzaleznione jest od budowy geologicznej-od przepuszczalnosci skl.

Wyrozniamy wody zaskorne-tworza sie blisko pod powiezchnia ziemii na grobej warstwie skal nieprzepuszczalnych,sa wodami zanieczyszczonymi.Nie posiadaja soli mineralnych-przechodza przez cienka warstwe skal przepuszczalnych.Sa podatne na zmiane temperatury otoczenia.Wody te w polsce wystepuja na polesiu lubelskim,natomiast na swiecie najwiecej ich jest na Nizinie Zach-Syberyjskiej.

Wody gruntowe-tworza sie na srednich glebokosciach,to wody czyste,zawieraja sole mineralne,maja stala temperature.Wody te sprzyjaja czlowiekowi-ulatwiaja rozwoj rolnictwa,tam gdzie one wystepuja dobrze rozwija sie szata roslinna.Jest ich najwiecej na swiecie ale czalowiek przez nie racjonalne gospodarowanie czesto doprowadza do ich zaniku.Zanik wod gruntowych np:w polsce sa to okolice Belchatowa,gornego Slaska ,Tarnobrzega.

Wody glebinowe-tworza sie bardzo gleboko pod powierzchania ziemi sa wodami czystymi,maja stala temperature,sa typowe dla polpustyn i pustyn-na tych terenach trudno dostepne.